Artur Renkowski nowym trenerem Podlasia

Artur Renkowski nowym trenerem Podlasia

Nowym trenerem pierwszej drużyny seniorów Podlasia został Artur Renkowski. Od 1 lipca zastąpi Rafała Borysiuka.

Artur Renkowski ma 24 lata, pochodzi z Białegostoku i jest wychowankiem tamtejszej Jagiellonii. Gdy miał 17 lat, zadebiutował 17 maja 2015 r. w trzeciej lidze, w meczu jej rezerw z ŁKS 1926 Łomża. W sumie rozegrał w ich barwach 5 spotkań, a 11 lipca 2015 r. wystąpił w sparingu pierwszego zespołu z Dolcanem Ząbki, u boku m.in. Jacka Góralskiego, obecnego reprezentanta Polski.

W połowie 2017 r. trafił do Podlasia Biała Podlaska (na zdjęciu), gdyż w tym mieście zdecydował się podjąć studia w Akademii Wychowania Fizycznego, na nowo powstałym kierunku sport i piłka nożna. W klubie tym grał przez dwa sezony – 2017/18 oraz 2018/19. W pierwszym zaliczył 23 mecze, w drugim 30 i w jednym z nich zdobył gola. Stało się to 4 maja 2019 r. na stadionie PSW, w wygranym 3:0 meczu z Wiślanami Jaśkowice, w którym otworzył wynik. W sezonie 2019/20 grał dla Orląt-Spomlek Radzyń Podlaski, zaliczając 19 spotkań i zdobywając 2 gole, oba w wygranej 2:1 konfrontacji z Avią Świdnik. Razem ma więc na koncie w trzeciej lidze 77 meczów i 3 zdobyte w niej gole.

Kolejny sezon spędził bowiem w czwartoligowym MOSiR Huraganie Międzyrzec Podlaski, łącząc już zawodniczą karierę z pracą szkoleniową w AP TOP-54 Biała Podlaska, jako asystent trenera Tomasza Buraczewskiego przy występującej w Centralnej Lidze Juniorów drużynie siedemnastolatków. W sumie rozegrał 18 meczów i zdobył w nich 9 goli. Wiosną 2021 r. grę w podstawowym składzie Huraganu pokrzyżowała Renkowskiemu kontuzja i po raz ostatni jako zawodnik pojawił się, w roli rezerwowego, 1 kwietnia 2021 r. w spotkaniu ze Startem Krasnystaw.

W niedawno zakończonym sezonie 2021/22 skoncentrował się wyłącznie na pracy szkoleniowej. Asystował trenerowi Miłoszowi Storto w prowadzeniu w CLJ U-17 zespołu Podlasia (jesienią pod szyldem AP TOP-54). Aktualnie zdobywa w bialskiej Szkole Trenerów PZPN im. Kazimierza Górskiego, w kursie organizowanym przez Lubelski ZPN, uprawnienia trenera UEFA A, upoważniające do prowadzenia drużyn w II lidze.

Artur Renkowski to najmłodszy wśród powoływanych przez władze Podlasia trenerów drużyny seniorów w historii bialskiego klubu. 1 lipca będzie miał 24 lata i 111 dni. O równo trzy tygodnie był od niego młodszy Sławomir Stańczuk, kiedy 20 czerwca 1990 r. pełnił obowiązki trenera w finałowym meczu bialskopodlaskiego Pucharu Polski z AZS-AWF. Rok starszy był natomiast trener Jan Złomańczuk, gdy w 1975 r. obejmował stery w RAKS-ie Biała Podlaska. Dwa lata później akademicy awansowali do 1/16 finału Pucharu Polski i zagrali na tym etapie z Legią Warszawa, a rok później byli bliscy awansu do II ligi. Żeby było ciekawiej, to rok przed rozpoczęciem przez Złomańczuka pracy w RAKS-ie, stadion przeszedł gruntowną modernizację. Życzymy więc nowemu trenerowi Podlasia, aby poszedł tą właśnie drogą. Na po raz drugi gruntownie zmodernizowanym obiekcie.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: