Akcja ruszyła! Cel: Czysta rzeka.

Akcja ruszyła! Cel: Czysta rzeka.

REGION 5 marca ruszyła rejestracja sztabów do 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Wraz z początkiem wiosny (22 marca) nastąpi inauguracja akcji sprzątania rzek i okolic w plenerze. Przez prawie miesiąc będą trwały akcje lokalne, natomiast 17 kwietnia odbędzie ich się finał.

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszą 22 marca, w dniu kiedy przypada Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów ludzi – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

– Choć wydaje się, że problem dostępu do wody pitnej nie dotyczy Polaków, sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł i jezior, jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji. Dlatego z naszą akcją ruszamy symbolicznie właśnie tego dnia. Możemy zatroszczyć się o czyste rzeki i okolice, wolne od śmieci. Jeśli więc już wiesz, gdzie chcesz posprzątać, zbierz wolontariacką ekipę i dopełnij formalności, rejestrując sztab na naszej stronie internetowej do 6 kwietnia – zachęca do udziału w akcji Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Wolontariusze mogą zgłaszać się do 10 kwietnia, dopisując się do już zarejestrowanych sztabów na stronie internetowej www.operacjarzekapl. Uczestnikiem akcji może zostać osoba dorosła, natomiast osoby poniżej 18. roku życia mogą wziąć w niej udział wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów.

Od 22 marca do 17 kwietnia będzie można przeprowadzać akcje w całej Polsce. To od tego, ile sztabów i wolontariuszy się zarejestruje, zależy, ile takich akcji się odbędzie i w jakich miejscach.

– Przypominamy, że nie musimy sprzątać wyłącznie okolic położonych blisko rzek czy nad wodą. Jeśli znajdują się obok Was atrakcyjne przyrodniczo miejsca i chcecie zadbać o ich czystość, to zapraszamy to udziału w naszej akcji. Nikogo nie wykluczamy. Zapraszamy wszystkich chętnych do zakasania rękawów i chwycenia worków w swoje ręce!” – mówi Daniel Parol.

Kumulacja akcji zaplanowana jest na 17 kwietnia. Odbędzie się wtedy finał największej inicjatywy sprzątania rzek i okolic. Oznacza to, że tego dnia najwięcej sztabów zorganizuje porządkowanie swoich okolic. W ciągu kolejnego tygodnia organizatorzy podsumują akcje sprzątania z całej Polski. Natomiast podsumowanie całej akcji odbędzie się 29 sierpnia w Janowie Podlaskim.

„Jeśli z jakichś powodów, nie możesz z nami posprzątać, a idea ochrony przyrody jest Ci bliska, zapraszamy do wsparcia akcji poprzez Bank Kontenerów. Zgromadzone tam środki pokryją koszt zagospodarowania odpadów, których nie zechcą odebrać samorządy czy lokalni operatorzy” – dodaje organizator.

Organizatorzy przypominają, że tegoroczna edycja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dlatego proszą o śledzenie komunikatów na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl, które na bieżąco będą uwzględniać nowe wytyczne.

 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche. Sponsorem oficjalnym: Epson. Wśród sponsorów wspierających znaleźli się: DHL, BOŚ Bank, York P, a partnerami oficjalnymi są Aquaphor, Swonco, Decathlon oraz Drukarnia Standruk. Toyota Auto Podlasie ma status partnera logistycznego.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: