22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi
fot. PixaBay

INICJATYWY 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. To największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone od 1970 r.

Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. Ze względu na pandemię większość z nich musiało zostać odwołane.

Jednak nie wszystko. Bo już w sobotę 24 kwietnia mieszkańcy będą mogli zaangażować się, by w Białej Podlaskiej było czyściej. – Cieszę się, że dwa lata temu tak wiele osób podjęło moją inicjatywę sprzątania miasta. Wierzę, że stanie się to naszą tradycją, zwłaszcza że ma tak duży odzew. Pandemia pokrzyżowała trochę nasze plany, bo pierwszą zaplanowaną na ten rok akcję odwołaliśmy po wprowadzeniu przez rząd lockdownu. Oczywiście pamiętamy o obostrzeniach i zasadach. W tym tygodniu przypada Dzień Ziemi, niech będzie przyczynkiem do wspólnego posprzątania miejskiej przestrzeni oraz do integracji. Tak budzimy ekologiczną świadomość i pokazujemy, że czujemy się odpowiedzialni za nasze środowisko – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Jeśli nie przeszkodzi pogoda, akcja rozpocznie się w sobotę o godz. 14.30. Zaplanowane są trzy miejsca zbiórek. Pierwsze to pawilon edukacyjny przy ul. Żurawiej (sprzątane będą okolice nowej ścieżki rowerowej od parku w kierunku ul. Łomaskiej), drugi – przy oczku wodnym obok targowiska przy al. Tysiąclecia (sprzątanie będą okolice oczka do wału rzeki przy ul. Łomaskiej), a trzeci – wyjazd na ścieżkę rowerową między al. Tysiąclecia i al. Jana Pawła II (sprzątanie będą lewe i prawe obrzeże rzeki Krzny do ogródków działkowych).

Warto dodać, że poprzednie takie akcje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Podczas jednej z nich zebrano aż 3 tony śmieci. W zbiórkę angażowały się całe rodziny, ale także grupy ze szkół i instytucji miejskich.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: