Zmiany księży w parafiach regionu

Zmiany księży w parafiach regionu

W lipcu w parafiach diecezji siedleckiej zachodzą zmiany wśród wikariuszy oraz proboszczów. Ten rok dla diecezjan oraz duchownych jest wyjątkowy, bowiem obchodzone jest 200-lecie diecezji siedleckiej. Część obchodów odbyło się w Janowie Podlaskim

Lipiec to czas kiedy w parafiach diecezji siedleckiej zachodzą zmiany wikariuszy, proboszczów oraz inne zmiany personalne wśród księży. Sprawdziliśmy, dokąd udadzą się duchowni z naszego regionu, oraz kto ich zastąpi.

Biskup Kazimierz Gurda zaplanował kolejne zmiany personalne wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej, i już w lipcu będą one wchodziły w życie. Skupiliśmy się na zmianach w mieście Biała Podlaska, powiatach bialskim, radzyńskim oraz parczewskim.

Na urlop zdrowotny udał się ks. Robert Steszuk, zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej. Nowym wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP zostaje natomiast ks. Radosław Ostap, który przybył z parafii Trójcy Świętej w Łosicach.

Nowa parafia w powiecie bialskim

Ks. Zbigniew Rozmysł przestał być wikariuszem parafii Terespol i od 24 czerwca jest proboszczem nowo utworzonej parafii Miłosierdzia Bożego w Kobylanach w gminie Terespol. W skład nowej parafii wchodzi terytorium należące wcześniej do parafii Trójcy Świętej w Terespolu i obejmuje administracyjnie całą miejscowość Kobylany. Nowa parafia graniczy z parafią Terespol i Małaszewicze. Parafia Miłosierdzia Bożego w Kobylanach z dniem erygowania, które miało miejsce właśnie 24 czerwca, należy do dekanatu terespolskiego i ma takie same prawa jak inne parafie w diecezji siedleckiej oraz podlega wszystkim obowiązkom, jakie na nich ciążą.

Parafia w Kobylanach może korzystać z rzymskokatolickiego cmentarza w Terespolu, zgodnie z zasadami ustalonymi przez administratora cmentarza, którym jest proboszcz parafii Terespol, lub w przyszłości z cmentarza komunalnego położonego w Kobylanach.

Zmiany wśród wikariuszy

W powiecie bialskim również doszło do szeregu zmian wśród wikariuszy. Ks. Sławomir Gnyszka z parafii Konstantynów, gdzie był wikariuszem, został przeniesiony do parafii Wisznice. Ks.  Krzysztof Korolczuk, zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim, został wikariuszem parafii pw. św. Stanisława BM w Siedlcach. Do tej międzyrzeckiej parafii skierowano natomiast ks. Tomasza Olędzkiego, który przybył z parafii Żelechów.

Parafię w Sosonowicy opuszcza wikariusz ks. Dariusz Radzikowski, który został skierowany na proboszcza do parafii Polubicze (gmina Wisznice), gdzie zajął miejsce ks. Dariusza Kujdy, mianowanego z kolei na wikariusza w parafii Terespol.

Ks. Waldemar Kułak, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, mianowany został wikariuszem parafii Ulan. Na jego miejsce przybywa z parafii pw. św. Stanisława BM w Siedlcach ks. Piotr Sawiuk. W Ulanie wspomniany wikariusz zastąpił ks. Łukasza Michaluka, który został skierowany do parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Tam też trafi ks. Andrzej Ognik, wikariusz z parafii Łomazy. Do Łomaz skierowany został natomiast z parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie ks. Kamil Wasilewski.

Z parafii Janów Podlaski do parafii Sosnowica przeniesiony został ks. Grzegorz Osipacz. Tymczasem nowym wikariuszem w parafii Janów Podlaski zostaje ks. Mirosław Niewęgłowski CMF (misjonarz klaretyn), który trafił tu z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie.

Parafię Wisznice opuszcza ks. Remigiusz Niewęgłowski, skąd trafia do parafii pw. św. Piusa V w Dęblinie. Do parafii Konstantynów przybywa z parafii Maciejowice ks. Adam Zawistowski.

Wśród neoprezbiterów, a więc księży świeżo po święceniach kapłańskich, w naszym regionie pojawi się jeden – do parafii Rossosz trafi ks. Marcin Wesołowski.

Na studia, za granicę

Księży z naszego regionu czekają także inne zmiany, niektórzy bowiem będą poszerzać swoje horyzonty oraz zdobywać doświadczenie poza granicami kraju.

I tak ks. Mateusz Kozłowski z parafii Rossosz skierowany został na studia stacjonarne z zakresu prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Dobrze znany bialskim motocyklistom z czasów posługi w parafii Bł. Honorata w Białej Podlaskiej, a potem w Międzyrzecu Podlaskim ks. Paweł Zazuniak, podejmie dwuletnią pracę duszpasterską w Archidiecezji Chicago w USA.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Podlasiaka" nr 18

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: