Zasługujecie, organizatorzy, na złoto! Rekordowe Akademickie Mistrzostwa Świata w Białej Podlaskiej

Bialczanka Weronika Zielińska podczas próby podrzutu

Z ogromnym rozmachem przeprowadzono w Białej Podlaskiej Akademickie Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów. Na Podlasie przyjechało sto pięćdziesiąt zawodniczek i zawodników, co jest rekordem tej najważniejszej dla studentów-sztangistów imprezy. Wszyscy chwalili obiekt AWF, bo wszystko mieli na miejscu i nigdzie nie musieli jeździć. – Zasługujecie na złoto! – usłyszeli Paulina Szyszka i Jarosław Sacharuk z grona bialskich organizatorów.

Polacy zdobyli łącznie cztery medale – trzy srebrne i jeden brązowy. W piątek tytuły wicemistrzów globu wywalczyli: Monika Dzienis w kat. 58 kg i Szymon Rotnicki w wadze 69 kg. Zawodniczka UKS Talent Wrocław uzyskała w dwuboju 182 kg i uległa jedynie Amerykance Kaiji Francescaz Bramwell (189 kg), natomiast sztangista AZS UJD Częstochowa dźwignął w sumie 267 kg, o sześć kg mniej niż Chieh-Ding Huang z Tajpej (273 kg). Dzień później na podium stanęli przedstawiciele WSKF Pruszków. Mateusz Sowa był w kat. 85 kg drugi (309 kg) a Szymon Sówka trzeci w kat. 94 kg (315 kg). Zwyciężyli w tych wagach odpowiednio: Dahoon Yeom z Korei Płd. (331 kg) i Po-Jen Chen z Tajpej (351 kg).

Mistrzostwa miały też nasz regionalny akcent. W biało-czerwonych barwach wystąpiły dwie studentki bialskich uczelni. W wadze 75 kg siódme miejsce zajęła bialczanka Weronika Zielińska z AZS-AWF, uzyskując w dwuboju 176 kg (77+99). Z kolei w ostatnim dniu imprezy zaprezentowała się pochodząca z Wisły Puławy Zuzanna Majewska. Studentka bialskiej Państwowej Szkoły Wyższej była w kat. +90 kg czwarta, z rezultatem 188 kg (83+105).