Zamknięte instytucje kultury radzą sobie w sieci

Zamknięte instytucje kultury radzą sobie w sieci

BIAŁA PODLASKA Wśród wielu obostrzeń, które zostały wprowadzone decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, jest m.in. zamknięcie instytucji kultury. Bialskie placówki wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców, oferując swoje zasoby on-line.

Nieco ponad dwa tygodnie temu, 23 października, po ponad dwóch latach rewitalizacji głównego gmachu Muzeum Południowego Podlasia, podczas uroczystego otwarcia zaprezentowane zostały nowe ekspozycje. „Niestety znów będzie trzeba poczekać, by móc je oglądać. W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów z 4 listopada o zamknięciu placówek kultury z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej, Muzeum Południowego Podlasia od 7 listopada będzie nieczynne dla zwiedzających do odwołania” – to jeden z komunikatów, które otrzymaliśmy w minionym tygodniu.

Muzeum proponuje jednak coś, co pozwoli być w kontakcie ze sztuką. – Wybierzmy się w wirtualny spacer. Zapraszamy do obejrzenia fotografii prezentujących nowe muzealne ekspozycje: „Archeologia na pograniczu podlasko-poleskim”, „Biała za czasów Radziwiłłów”, „Historia miasta w latach 1795-1938”, „Konie, jeźdźcy i zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, „Ikona. Święta tajemnica”, „Przedstawienia dewocyjne w zbiorach etnograficznych”, „Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka” oraz „Kultura Południowego Podlasia” – zachęca dyrekcja placówki.

Od 9 listopada nieczynna jest także Miejska Biblioteka Publiczna oraz agendy podległe (Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, Multicentrum, Filia nr 1, Filia nr 3, Filia nr 6), których nie można odwiedzać do odwołania. Kary za przedłużenie terminu oddania książek nie będą naliczane. Pracownicy biblioteki proponują w zamian liczne inicjatywy, z których można skorzystać on-line. To m.in. rozmowy z twórcami. 6 listopada na profilu MBP został opublikowany wywiad z Waldemarem Golanko, który o swojej twórczości, zaangażowaniu w rozwijanie pasji, rzeczach ważnych i motywacji, rozmawiał z  Edytą Tyszkiewicz, redaktor naczelną „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Nowy numer pisma jest dostępny od kilku dni. Można zamówić go poprzez sklep internetowy dostępny na stronie internetowej placówki, ale także można składać zamówienia telefonicznie, pod nr 83 341 64 52 (Dział Wiedzy o Regionie), lub pisząc do nas wiadomość na Facebooku.

Także Bialskie Centrum Kultury musi ograniczyć działalność. Od 7 do 29 listopada zamknięta jest Galeria Podlaska. BCK oferuje mieszkańcom aktywność kulturalną poprzez sieć. Ogłoszony został właśnie konkurs „Wierszobranie 2020”. Mogą wziąć w nim udział przedszkolaki w wieku 4-6 lat. Trzeba wypełnić kartę zgłoszeniową, którą znajdziecie na stronie bck24.pl (zakładka Konkursy) i nagrać pociechy, jak prezentują jeden utwór polskiego twórcy. Czas trwania filmiku to 1,5 minuty. Zgłoszenia wysyłamy na adres: wierszobranie@bck24.pl do 25 listopada.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy