Wypieki smakowały wyśmienicie

Wypieki smakowały wyśmienicie

Młodzieżowy zespół teatralny przypomniał zwyczaje Wielkiego Tygodnia

GMINA BIAŁA PODLASKA Bardzo owocna była szósta edycja gminnego konkursu na wypieki wielkanocne „Babki, mazurki i zające”, zorganizowana przez pracownię kulinariów regionalnych w Perkowicach. Smak tych nagrodzonych mieli okazję poznać zaproszeni goście. 

– Nasz konkurs dotyczy wypieków typowo wielkanocnych, zgodnych z tradycją podlaską. W ten sposób ocalamy od zapomnienia ciasta, które gościły w świątecznym menu naszych mam i babć – mówi szefowa Stowarzyszenia Smaki Perkowic Urszula Nowicka.

W tym roku zgłoszono 17 prac, w tym 7 wykonanych przez dzieci do lat 15 oraz 10 przez młodzież i osoby dorosłe. W kategorii dzieci pierwsza nagroda w postaci szklanej patery, za zająca wielkanocnego, przypadła Łukaszowi Łukasiakowi. Druga (podstawka ceramiczna okrągła) trafiła do Karoliny Mikiciuk za babkę cytrynową, zaś trzecia do Zofii Paneckiej za babkę piaskową.

W kategorii dorosłych najwyżej oceniono Marzenę Andrusiewicz, która upiekła sernik pomarańczowy. Uhonorowano ją brytfanną ceramiczną z podgrzewaczem. Drugą nagrodę (patera szklana) uzyskał mazurek przygotowany przez Danutę Bandzerewicz, zaś trzecią (podstawka ceramiczna) – upieczona przez Dorotę Gregor babka cytrynowa.

Miłą niespodziankę sprawiła grupa teatralna młodzieży z Perkowic. Wystawiła widowisko obrzędowe „Podlaska Wielkanoc”, przypominając w tutejszym języku (chachłackim) zwyczaje i obrzędy Wielkiego Tygodnia. Z koncertem pieśni ludowych wystąpiła również grupa śpiewacza Kalina.

– Tradycja ludowa ma w naszej gminie wielu zwolenników i propagatorów, skupionych wokół pracowni ginących zawodów. Żadna gmina w powiecie bialskim nie może pochwalić się tak dużą liczbą klubów kultury i pracowni specjalistycznych. Propagują one podlaskie zwyczaje i folklor pogranicza, zdobywając nagrody na przeglądach i konkursach ogólnopolskich – mówi Dariusz Chorąży, dyrektor GOK w Białej Podlaskiej.

Dorośli nagrodzeni w konkursie ciast z dyrektorem GOK Dariuszem Chorążym

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy