Wyciągają pomocną dłoń

Wyciągają pomocną dłoń

BIAŁA PODLASKA Do Białej Podlaskiej przyjechał sześć lat temu, na studia. Zakochał się w mieście i postanowił zostać tu na stałe. Od dwóch lat wraz z kolegami uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych. Złapał bakcyla. Vasyl Zhdaniuk opowiada o fundacji charytatywnej Hand of Hope oraz o tym, że pomaganie jest fajne.

Proszę na początku powiedzieć, co oznacza Hand of Hope?

– Hand of hope dosłownie tłumaczy się jako „ręka nadziei”. Ten gest kierujemy do wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Nie tylko do ludzi, ale i do przyrody.

Jak powstała fundacja?

– Chęć pomocy była w nas od zawsze, dlatego postanowiliśmy założyć fundację. Zarejestrowaliśmy ją jakieś dwa miesiące temu.

Czym się zajmujecie, komu pomagacie?

– Jesteśmy małą fundacją, która dopiero zaczyna swoją przygodę. Obecnie szukamy sponsorów. Na początek za główny cel stawiamy sobie pomoc dzieciom z domów dziecka i promowanie ekologii. Jak tylko kwarantanna się skończy, będziemy kontynuować akcję sprzątania obszarów Białej Podlaskiej w ramach własnych funduszy.

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Jak nim zostać? Jak dołączyć?

– Tak, oczywiście, wolontariuszy nigdy nie jest za wiele. Dołączyć do naszej drużyny można poprzez wypełnienie ankiety na naszej stronie www.fhandofhope.com lub kontakt przez stronę fundacji na Facebooku.

Czy pomaganie innym jest trudne?

– Tak, pomaganie bywa trudne, zwłaszcza kiedy organizuje się wszystko samodzielnie. Znalezienie chętnych osób do bezpłatnej „pracy” jest trudnym tematem. Na szczęście działania i zorganizowanie się w grupie są o wiele prostsze.

Mieszka pan w Białej Podlaskiej. Czy pomoc kierowana jest do osób z Polski czy Ukrainy?

– Sześć lat temu przyjechałem z Ukrainy do tego cudownego miasta na studia, na AWF. Później po prostu nie chciałem nigdzie dalej jechać. Pomoc kierowana jest do ludzi, którzy tego potrzebują, niezależnie od wieku, płci lub obywatelstwa. Oczywiście chcemy w przyszłości organizować wspólne misje charytatywne w przestrzeni międzynarodowej.

Porównując życie na Ukrainie i w Polsce jakie są podobieństwa i różnice?

– Całkowicie nie żałuję, że przyjechałem do Polski. Cieszę się, że w tak młodym wieku miałem możliwość wyjechać na stałe. Smuci tylko fakt, że przez niektórych Ukraińcy postrzegani są źle. Razem z kolegami, naszą pracą, spróbujemy to zmienić.

Jak wspomóc fundację nie zostając wolontariuszem? Jak osoby chętne mogą przekazywać datki i na co one zostaną przeznaczone?

– Najbliższym celem jest zorganizowanie, jak wspomniałem wcześniej, cyklicznego sprzątania. Potrzebujemy narzędzi do sprzątania terenów zielonych, takich jak: worki, gumowe rękawiczki, środki przeciw kleszczom i tym podobnych. Oczywiście istnieje też możliwość wpłacania datków. Numer konta można znaleźć na naszej stronie internetowej. Pojawiają się tam również aktualizacje na temat tego, co robimy.

Weź udział w konkursie „Bądź zdrowy!”
Fundacja charytatywna Hand of Hope w ramach akcji #zostańwdomu zorganizowała konkurs plastyczny. W konkursie należy przedstawić hasło „Bądź zdrowy!”. Prace mogą dotyczyć wszystkiego co kojarzymy ze zdrowiem. Można wykonać je dowolną techniką, po czym sfotografować i przesłać na adres mailowy f.handofhope@gmail.com bądź poprzez Facebooka.W konkursie o tematyce zdrowotnej i profilaktyce zdrowia mogą wziąć udział dzieci i młodzież do lat 16 wraz z rodzicami. Ma on na celu poszerzenie wiedzy na temat profilaktyki zdrowia, zagospodarowanie wolnego czasu kreatywnością, jak i rodzinną integrację. Termin nadsyłania prac to 12 kwietnia. Do wygrania są nagrody rzeczowe dla młodszych i starszych (słodycze, gry planszowe, serwis klimatyzacji).

Więcej informacji w krótkim regulaminie na stronie: https://www.fhandofhope.com/konkurs-badz-zdrowy.

 

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: