Wspólny Świat się rozrasta

Wspólny Świat się rozrasta

Prace budowlane i wykończeniowe mają zakończyć się pod koniec przyszłego roku

BIAŁA PODLASKA Dopiero co – w maju – został oddany do użytku budynek, w którym mieści się przedszkole oraz ośrodek terapii i diagnostyki prowadzone przez stowarzyszanie Wspólny Świat, a już rusza budowa kolejnego obiektu w tym kompleksie. Nie ma mowy o przestoju.

Na początku listopada ruszył projekt "Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim". Będzie realizowany zarówno po stronie polskiej, jak i białoruskiej. Jego wartość to 2,3 mln euro, z czego dla Wspólnego Świata przeznaczone będzie około 1,5 mln zł. Kwota ta miała zabezpieczyć budowę i wykończenie budynku, jednak w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych stowarzyszenie będzie musiało dołożyć więcej wkładu własnego.

– Drugi etap zakłada powstanie dwóch budynków, w których będzie się mieściła szkoła przysposabiająca do pracy i środowiskowy dom dla osób z autyzmem oraz, w osobnym budynku, dom pobytu stałego dla dorosłych osób z autyzmem – zapowiada Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat. I podkreśla, że niewiele jest takich miejsc w Polsce, w których oferowana jest pomoc od małego dziecka po dorosłego człowieka, który choruje na autyzm.

Prace realizuje firma Budomex, a nadzór inwestycyjny prowadzi firma Investcom. – Prace rozpoczęły się na początku listopada, a zakończenie planujemy do końca przyszłego roku. Mamy doświadczenie zdobyte przy realizacji poprzedniego zadania, które zakończyliśmy zgodnie z terminem – podkreślił na konferencji prasowej 28 listopada Eugeniusz Izdebski, prezes firmy Budomex. – Stan surowy chcemy skończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku, a prace wykończeniowe w okresie letnim aż do zimy – zapowiedział natomiast Waldemar Malesa z firmy Investom.

Powstanie kolejnych obiektów jest potrzebne, bo skala autyzmu jest coraz większa i przerasta założenia sprzed kilku lat.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu Podlasianina od 3 grudnia

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy