Wkrótce bezpieczne przejście na Narutowicza

Wkrótce bezpieczne przejście na Narutowicza

BIAŁA PODLASKA Miasto otrzymało kolejne dofinansowanie. Tym razem na wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych na ulicy Narutowicza, nieopodal Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. To odpowiedź na liczne sygnały, że przy Platerce przydałoby się zwiększyć bezpieczeństwo uczniów.

Projekt złożony w konkursie „Razem bezpiecznie” im. Władysława Stasiaka, organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, został wybrany do realizacji. Na konto miasta trafiło już 80 tys. zł, które niebawem zostaną przeznaczone na wykonanie bezpiecznego, aktywnego przejścia dla pieszych na ul. Narutowicza.

O takie bezpieczne przejście wnioskowało wiele środowisk: rada pedagogiczna, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, parafianie kościoła św. Antoniego, radni Klubu Koalicji Obywatelskiej. – Kontynuujemy innowacyjne rozwiązanie, znane mieszkańcom z ul. Sidorskiej, które zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców. Będzie to przejście aktywne, z inteligentnym systemem identyfikacji pieszego, oświetlone lampami led. Aby dodatkowo zwiększyć uwagę kierowców, zamontowane zostaną lampy ostrzegające, które będą się zapalały, gdy pieszy będzie się zbliżał do przejścia. Zostanie też wykonane oznakowanie pionowe i poziome w formie biało-czerwonych pasów oraz oazy dla pieszych – zapowiada Michał Romanowski, naczelnik wydziału rozwoju UM.

Do tego planowane są działania profilaktyczne, informacyjne, które również mają zwiększyć bezpieczeństwo. Zajmą się tym Straż Miejska oraz kadra szkół. – Cieszę się, że to rozwiązanie zostanie zrealizowane właśnie tu, przy ul. Narutowicza i przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące. Łącznie jest to ponad 1100 uczniów, od 7 do 19 roku życia. Z taką inicjatywą wyszli rodzice uczniów – mówi Przemysław Olesiejuk, dyrektor ZSO nr 3.

Tych sygnałów było więcej. – Na część z nich jesteśmy w stanie dosyć szybko i skutecznie odpowiadać. To przejście będzie służyło nie tylko wspomnianej społeczności szkolnej, bowiem znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie także kościoła św. Antoniego, Przychodni Rejonowej nr 1 oraz wielu punktów usługowych, jak banki czy sklepy. Jest to też bezpośrednie, ścisłe centrum miasta – zwraca uwagę prezydent Michał Litwiniuk.

To niejedyne działania miasta poprawiające bezpieczeństwo uczniów. W ostatnim czasie progi zwalniające umieszczone zostały m.in. na ulicach Królowej Jadwigi i Akademickiej, a więc przy innych często uczęszczanych przejściach dla pieszych, obok bialskich szkół.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy