Trzynastotysięczny dyplom na 18-lecie uczelni

Trzynastotysięczny dyplom na 18-lecie uczelni

– Pochodzę z Białej Podlaskiej. Po licencjacie pracowałam w zawodzie i postanowiłam się dokształcić na studiach magisterskich – mówi Ewa Dąbrowska, absolwentka pielęgniarstwa w Państwowej Szkoły Wyższej. W ubiegłym tygodniu otrzymała dyplom ukończenia uczelni o okrągłym numerze 13 000.

Dyplom ukończenia studiów w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która w tym roku obchodzi 18-lecie istnienia, został wręczony 5 kwietnia. – Zależało mi na tym, żeby studiować blisko domu, bo cały czas pracowałam w Białej Podlaskiej. Jestem zatrudniona w szpitalnym oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i w Centrum Medycznym Medikuz – mówi bialczanka. Jej praca magisterska pt. "Jakość życia pacjentów z migotaniem przedsionków" została wysoko oceniona, a co ważne, studiując mogła łączyć życie rodzinne i zawodowe z nauką.

Pracownik akademicki Stanisława Spisacka wspomina, że od 2001 roku na uczelni studiować można pielęgniarstwo na pierwszym stopniu, a tytuł magistra można uzyskać od 2014 roku, kiedy to uruchomione zostały studia drugiego stopnia. – Na początku zainteresowanie było mniejsze, chętnych do studiowania było po 20-30 osób, potem ta liczba się zwiększała. Teraz kierunek stale się rozwija, nasze pielęgniarki pracują w całej Polsce, ale bardzo duża grupa absolwentów pracuje za granicą. Mamy też grupę osób, które obroniły doktoraty i pracują już nad habilitacją – chwali Spisacka. A rektor Józef Bergier dodaje, że wśród absolwentów są także osoby, które po zdobyciu tytułów naukowych pracują na uczelni i uczą studentów.

Uczelnia dba, aby studenci mogli kształcić się w jak najlepszych warunkach. Niedawno zdobyła więc pieniądze na monoprofilowe centrum symulacji medycznej. – To będzie 9 dużych sal przypominających sale szpitalne, gdzie będziemy kształcić umiejętności praktyczne w bezpiecznych warunkach. Stworzymy też warunki do domowej pielęgnacji – zapowiada Spisacka. To jednak nie koniec. Niebawem do dyspozycji studentów będzie także anatomiczny stół w wersji 3D. – Będziemy uczyć anatomii na wszystkich kierunkach medycznych. To najnowocześniejsze i dość drogie urządzenie, kosztowało 330 tysięcy złotych – dodaje.

Więcej czytaj w 5 numerze (wydanie od wtorku 10 kwietnia) w tygodniku "Podlasiak".

Co nowego w PSW?

Studia po angielsku

Senat podjął niedawno decyzję, że w najbliższym roku akademickim będzie prowadzony nabór na kierunek informatyka w języku angielskim w zakresie wybranych specjalności. – Będziemy chcieli tę ofertę rozwijać – zapowiada Józef Bergier, rektor PSW. Jednocześnie Senat RP dał zielone światło na kontynuowanie nauki języka polskiego dla obcokrajowców, głównie z Białorusi i Ukrainy. Projekt obejmujący wakacyjne nauczanie otrzymał dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł.

Justyna Dragan

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy