Tradycje wielkanocne w Sosnówce

Tradycje wielkanocne w Sosnówce

Po raz szósty w miejscowej Szkole Podstawowej odbył się Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych. Do Sosnówki zjechali twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze i stowarzyszenia z powiatu bialskiego. Zaprezentowali, jak w ich miejscowościach obchodzone są święta Wielkiej Nocy.

To już tradycja, że przed Wielkanocą do Sosnówki zjeżdżają się twórcy ludowi, aby pokazać obrzędy związane z kultywowaniem Wielkanocy i wiosennymi obrzędami. Współorganizatorami przeglądu byli Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Marcin Babkiewicz, wójt gminy Sosnówka. W przygotowaniu wydarzenia pomagali Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce i miejscowa Szkoła Podstawowa.

– Jestem pełen podziwu dla wszystkich prac, wykonaniu których poświęcaliście państwo nieraz całe tygodnie. Cieszymy się, że na terenie naszego powiatu mamy twórców ludowych, utalentowane osoby, które potrafią takie piękne rzeczy robić. Niech z okazji zbliżających się świąt wszystkim państwu darzy się jak najlepiej – mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Rok 2019 został ogłoszony rokiem kultury ludowej w powiecie bialskim i Przegląd Tradycji Wielkanocnych wpisał się w te obchody. – Liczba prac i wystawców, którzy zgłosili się do kiermaszu, oraz liczba zespołów i chórów, które uczestniczą w przeglądzie pieśni wielkopostnej, to świadectwo na to, że kultura ludowa w powiecie bialskim istnieje. Cieszy nas to, że ten przegląd odbywa się właśnie u nas, w Sosnówce – podsumowała Jolanta Mikulska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszą pisankę, palmę oraz stół wielkanocny. – Na naszym stole jest bardzo duża różnorodność potraw wielkanocnych. Chciałybyśmy też powiedzieć o tradycjach wielkanocnych, ponieważ jest to bardzo ważne, żeby przekazywać naszą tożsamość ludową – mówi Katarzyna Tymoszuk ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jelnicy. Stowarzyszenie działa na terenie gminy Międzyrzec Podlaski od 2015 roku. – Skupiamy obecnie 30 osób, ale tak naprawdę jest to luźna inicjatywa i kto chce może uczestniczyć w naszych przedsięwzięciach. Staramy uaktywnić społeczność lokalną, przede wszystkim zależy nam na tej naszej wiejskiej społeczności – dodaje Tymoszuk.

Przegląd honorowym patronatem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wyniki konkursów znajdziesz w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 16 od 16 kwietnia

<<< OBEJRZYJ GALERIĘ >>>

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy