To będzie prawdziwe święto muzyki

To będzie prawdziwe święto muzyki

BIAŁA PODLASKA Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, który na stałe wpisał się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę operową i operetkową, zagości po raz trzeci w Białej Podlaskiej, mieście urodzenia najwybitniejszego krytyka muzyki klasycznej – Bogusława Kaczyńskiego. Podczas konferencji 10 września organizatorzy opowiedzieli o przebiegu zbliżającego się święta muzyki poważnej i musicalowej.

Tegoroczna edycja festiwalu obejmie występ najsłynniejszych solistów polskiej sceny operowej oraz projekcje filmowe. Jego gwiazdą będzie maestra Małgorzata Walewska, która występowała na największych scenach w Polsce i za granicą. Wszystko rozpocznie się jednak 18 września koncertem „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”, podczas którego wystąpi Maria Meyer z zespołem Ewy Zug.

Muzyczna uczta obfitować będzie m.in. w występy Marii Meyer, Mateusza Deskiewicza, Kamili Lendzion czy Pauliny Milczarek. Na scenie zobaczymy również Zbigniewa Maciasa, Jakuba Gąskę oraz wiele innych gwiazd, które tworzą wyjątkową atmosferę festiwalu. Obok solistów wystąpią zespoły baletowe.

Nie zabraknie także tańca. Podczas koncertu „Żakowe granie na Podlasiu” 23 września zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca Podlasie z bialskiej filii AWF oraz Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka, czyli jeden z trzech najlepszych w Polsce uczelnianych zespołów tańca ludowego.

Organizatorami III Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, przy współpracy z Fundacją im. Bogusława Kaczyńskiego „Orfeo” i Teatrem Muzycznym w Lublinie. I to właśnie przedstawiciele tych instytucji przybyli na konferencję prasową, zorganizowaną w miniony piątek w siedzibie Muzeum Południowego Podlasia. Była to okazja do szczegółowego omówienia programu festiwalu (wideo dostępne jest na profilu facebookowym Tygodnika Podlasianin).

Krzysztof Korwin-Piotrowski z Fundacji Orfeo zdradza, że z przyjemnością przyjeżdża do Białej Podlaskiej. – Ludzie są tu otwarci i wrażliwi na kulturę. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego rozrasta się. To on przez niemal 30 lat tworzył Festiwal im. Jana Kiepury i zapraszał nie tylko gwiazdy opery, ale także gwiazdy muzyki pop, organizował widowiska zespołów ludowych, zapraszał aktorów. Tak samo będzie podczas naszego festiwalu. Cieszę się, że pomimo pandemii udało się pozyskać sponsorów i możemy organizować wydarzenia, które obejmują dwa weekendy i będą jeszcze wydarzenia towarzyszące – zapowiada Korwin-Piotrowski.

Dwa z ośmiu wydarzeń będą płatne, a wejściówki będą kosztowały 20 zł. Bilety można już kupować w siedzibie Bialskiego Centrum Kultury oraz poprzez stronę www.festiwal.bck24.pl. Prezydent Michał Litwiniuk zwraca uwagę, że dochód z biletów zostanie przekazany na stypendia naukowe dla uzdolnionej bialskiej młodzieży. I zaprasza do uczestnictwa w koncertach, spotkaniach oraz pokazach filmów. – Patronat nad festiwalem objęły ogólnopolskie media, co świadczy o jego randze. Cieszymy się, że przed bialską publicznością wystąpią gwiazdy wysokiej rangi – podsumowuje Litwiniuk.

Poniżej publikujemy szczegółowy program wydarzenia.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: