Terespol: Marek i Michał Andrzejewscy wystąpią podczas konkursu Voice Poetica

Terespol: Marek i Michał Andrzejewscy wystąpią podczas konkursu Voice Poetica
fot. Małgorzata Chwalisz

23. Otwarty Konkurs Poezji Śpiewanej Voice Poetica o Nagrodę Starosty Bialskiego odbędzie się w restauracji Galeria Smaków w Terespolu w niedzielę 26 listopada. Dodatkową atrakcją będzie koncert Marka (gitara, śpiew) i Michała (fortepian) Andrzejewskich, przedstawicieli Lubelskiej Federacji Bardów.

Zgłoszenia uczestników do 23. Otwartego Konkursu Poezji Śpiewanej Voice Poetica przyjmowane są do 22 listopada. Regulamin do pobrania tutaj. Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: Janina Wasil – emerytowana polonistka terespolskiego liceum, pomysłodawczyni konkursu poezji śpiewanej i jego wieloletnia jurorka; Maciej Szupiluk – poeta, filozof, kulturoznawca, bibliotekarz, muzyk, prezes Klubu Literackiego Maksyma; Radosław Plandowski – polonista, pedagog, animator kultury, konferansjer, dziennikarz, poeta oraz lider Stowarzyszenia Dwie Kreski.

Podczas towarzyszącego konkursowi Voice Poetica koncertu Andrzejewskich będzie można usłyszeć muzykę łączącą dwa pokolenia. To okazja, by podpatrzeć jak dojrzałe, pełne głębokich przesłań, mądre piosenki Marka, są wspierane przez młodzieńczą energię, pasję i pianistyczny kunszt jego syna Michała. W koncercie spełniają się i uzupełniają osobne doświadczenia i wrażliwości dwóch światów.

Tytułowy, autorski utwór „Jak listy” od lat funkcjonuje jako leitmotif „Krainy Łagodności”. Piosenka dotarła do szerokiego grona słuchaczy, a cały debiutancki album, z której pochodzi, do dziś stanowi kanon polskiej piosenki. Kompozycje Marka i Michała są połączeniem jazzu, folku, bossa novy i ballady.

Marek Andrzejewski – autor, kompozytor, wokalista. Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Laureat głównych nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Recitali w Siedlcach, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie i wielu innych. W latach 90. współpracował z folkowym zespołem Orkiestra św. Mikołaja i z teatrem Gardzienice. Jako wokalista i kompozytor brał udział w przedstawieniu „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa.

fot. Gocanna

Marek pisze w „bardowski” sposób o sprawach społecznych i o zależnościach między przyrodą a cywilizacją. O prawdzie, miłości, trudnych wyborach, emocjach, o poszukiwaniu duchowości współczesnego, urzeczowionego człowieka. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, ale jednak frapujące i zapadające w pamięć. Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018) i najnowsza „Wariactwo” (2021), oraz 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów. W ubiegłym roku obchodził trzydziestolecie pracy artystycznej.

Prawdziwą wartość Andrzejewskiego oddają koncerty. Ma znakomity kontakt z publicznością, emanuje energią i poczuciem humoru. W koncertach Marek promuje najnowszy album „Wariactwo”. Składają się nań autorskie piosenki z dojrzałymi i odważnymi tekstami. Wyłania się z nich mocne przesłanie o poszukiwaniu tego, co w życiu jest najważniejsze. Muzycznie płyta jest starannie zaaranżowana, mieni się bardzo bogatą paletą brzmień: od rozbuchanych, dynamicznych, efektownych rockowych utworów, do nastrojowych, skupiających uwagę ballad. Jest to muzyczna uczta. Pod względem muzycznym i poetyckim.

Organizatorami niedzielnej imprezy w restauracji Galeria Smaków przy ulicy Wojska Polskiego 132 są: burmistrz miasta Terespol, Rada Miasta Terespol, Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu oraz Liceum Akademickie w Terespolu. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy