Tak będziemy świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Tak będziemy świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

BIAŁA PODLASKA

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na konferencję naukową "Podlasia drogi do niepodległości 1914-1989", która odbędzie się w czwartek 8 listopada 2018 r. w godz. 9.00-13.00.

Wyjątkowe widowisko szykuje Społeczna Szkoła Podstawowa. 18 i 19 listopada w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny musical, do którego autorski scenariusz napisała polonistka Beata Wawryniuk. – Tym razem poruszamy tematykę odzyskania niepodległości. Chcemy sztuką aktorską, tańcem i śpiewem upamiętnić tę historyczną chwilę – zapowiada.

Sztukę będzie można obejrzeć 18 listopada o godz. 16 i będzie to spektakl dla mieszkańców miasta. Natomiast 19 listopada w godz. 9 i 11 zapoznają się z nią uczniowie bialskich szkół.

W najbliższą niedzielę (11 listopada) o godz. 10, w kościele Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej, zostanie odprawiona msza za Ojczyznę. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Orła Niepodległości na Placu Wolności, gdzie odczytany zostanie apel pamięci oraz złożone będą kwiaty. O godz. 16 przy ul. Piłsudskiego, naprzeciwko Urzędu Miasta, odbędzie się natomiast uroczystość odsłonięcia pomnika „Odrodzenie Ojczyzny 1918”.

Wernisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1942" odbędzie się 12 listopada o godz. 11 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ul. Brzeskiej 1 (I piętro). Gościem honorowym spotkania będzie córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Wstęp wolny.

MIĘDZYRZEC PODLASKI

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości połączone zostanie z obchodami "Krwawych Dni Międzyrzeca". Uroczystości rozpoczną się już 9 listopada galą w sali kina Sława. Dzień później, między godz. 9-13, na placu Jana Pawła II zaplanowano piknik historyczny, a o godz. 14 w parku Potockich mieszkańcy będą mogli zobaczyć inscenizację wydarzeń Krwawych Dni.

11 listopada uroczystości rozpocznie o godz. 13.30 msza w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie mieszkańcy przejdą pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie wmurowana zostanie kapsuła czasu. Z kolei na cmentarzu przy ul. Brzeskiej tradycyjnie odbędzie się apel poległych, który poprzedzi odsłonięcie pomnika.

Wiele wydarzeń zaplanowano również na kolejne dni. W środę 14 listopada o godz. 17 w Galerii ES otwarta zostanie wystawa "Józef Piłsudski Twórca Niepodległej". Natomiast 15 listopada o godz. 17 w sali koncertowej mieszkańcy wysłuchają koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Obchody zakończy 23. edycja marszu-patrolu, którego uczestnicy przejdą pod pomnik Bohaterów Miasta. Zagra też orkiestra dęta OSP z Mykanowa. (mp)

TERESPOL

Program dwudniowych obchodów w przygranicznym mieście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w wiele kulturalnych i patriotycznych spotkań. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 10 listopada o godz. 17 w Liceum Akademickim w Terespolu, gdzie zostanie wygłoszony okolicznościowy referat historyczny, po którym mieszkańcy będą zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z zespołem śpiewaczym Echo Polesia i chórem Corda Vox. Półtorej godziny później rozpocznie się koncert "Wolność jest w nas" w wykonaniu zespołu Silk i solistów: Justyny Maleńczuk, Małgorzaty Oleszczuk i Janusza Maleńczuka.

Oficjalne obchody zaplanowano na następny dzień - 11 listopada i rozpocznie je msza w kościele pw. Świętej Trójcy. W hołdzie wszystkim walczącym o wolność zostanie odsłonięta tablica poświęcona 100-leciu Odzyskania Niepodległości. Następnie delegaci złożą wieńce pod pomnikiem Niepodległości i 300-lecia Terespola. Zgromadzeni będą również uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu kamienia poświęconego pamięci gen. Franciszka Krajowskiego oraz planszy związanej z wyjątkową rocznicą.

Później uroczystości przeniosą się do terespolskiej Prochowni, gdzie o godz. 12 zgromadzeni będą mogli wysłuchać okolicznościowego referatu historycznego. Mieszkańcy będą również mile widziani na otwarciu wystawy o generale Franciszku Krajowskim. W ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018 zostaną rozdane pamiątkowe foldery. Zgromadzeni będą również mogli skorzystać z warsztatów tworzenia kotylionów. Wieczorem o godz. 18.30 w restauracji Galeria Smaków nastąpi premiera historycznego filmu fabularnego "Ciosy". (sb)

GMINA ŁOMAZY

Setną rocznicę odzyskania niepodległości świętować będzie także gmina Łomazy. 11 listopada o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza, a potem uczestnicy uroczystości pomaszerują w asyście Orkiestry Dętej OSP Łomazy w kierunku pomnika przy ul. Podrzecznej, by złożyć pod nim wieńce. Następnie, o godz. 10.30 w hali Zespołu Szkół, odbędzie się uroczysta akademia, której częścią będzie m.in. nadanie sztandaru Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łomazach. Zaplanowany jest również wspólny występ zespołów muzycznych: Zielona Kalina z Dubowa, Studziańczanie ze Studzianki, Poranna Rosa z Korczówki, Pohulanka z Kopytnika, Luteńka z Koszoł oraz chóru Kanon z Łomaz.

GMINA TERESPOL

Wyjątkową setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości mieszkańcy gminy Terespol będą świętować w sposób szczególny. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada  o godz. 12 uroczystą mszą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Bezpośrednio po niej nastąpi uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz mieszkańców gminy pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919 r.

Na miejscu przypomniane zostaną losy żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej, który swój krwawy chrzest bojowy przeszedł właśnie w Kobylanach, staczając bój z Niemcami. Następnie delegacje złożą wieńce. Dodatkowym wyrazem pamięci będzie salwa honorowa w wykonaniu przedstawicieli Klubu Strzeleckiego Kaliber.

Po części oficjalnej zgromadzeni udadzą się w kierunku Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie odrestaurowanego obiektu, który zbudowano w latach 1914-1915 (fort znajduje się przy krajowej „dwójce” w pobliżu budynku Urzędu Gminy Terespol). Tam będzie można obejrzeć wystawę „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej”, przygotowaną przez Muzeum Twierdzy Brzeskiej.

Na godz. 14 zaplanowana jest rekonstrukcja historyczna „Bitwy pod Kobylanami” z 1919 roku. W inscenizacji będzie uczestniczyć 35 umundurowanych żołnierzy wyposażonych w karabiny maszynowe z epoki, miotacze ognia i broń hukową. Dodatkowo zostaną przedstawione elementy pozoracji pola walki z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. W bitwie weźmie udział samochód Daimler z 1913 roku.

Dodatkowo dla zebranych będzie zorganizowany Piknik Niepodległościowy, na którym rekonstruktorzy będą prezentować umundurowanie, broń z epoki, możliwe będzie również zorganizowanie lekcji tematycznych na temat lokalnej historii. Uradowani powinni być smakosze, ponieważ panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich zaproponują grochówkę wojskową, bigos tradycyjny, oraz inne potrawy dostępne w kuchni polowej.

Jednym z akcentów Pikniku Niepodległościowego będzie „Ognisko Patriotyzmu”, które w lokalnej społeczności cieszy się dużym zainteresowaniem i jest sprawdzonym elementem obchodów Święta Niepodległości w terespolskiej gminie. Przy akompaniamencie instrumentalistów uczestnicy spotkania będą śpiewać pieśni patriotyczne oraz piosenki żołnierskie. Zwieńczeniem pikniku będzie pokaz teatru ognia, który zapewni niezapomniane wrażenia wizualne i podkreśli heroizm Polaków w walce o Niepodległość. Na zakończenie Obchodów Święta Niepodległości grupa „Białe Anioły” działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach zaplanowała widowisko muzyczno-teatralne z okazji tej szczególnej rocznicy.

Niepodległościowe obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości i „100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol” znalazła się na liście wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorzy biorą również udział w akcji promocyjnej „Dumni z Polski”, czyli specjalnie zorganizowanej kampanii na rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

GMINA KODEŃ

Przypadająca w tym roku 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zmobilizowała kodeńską społeczność do realizacji szczytnego przedsięwzięcia, jakim była odbudowa Pomnika Odzyskania Niepodległości w Kodniu. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nowego monumentu będzie miało miejsce 11 listopada. Wcześniej o godzinie 15.30 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Anny w Kodniu.

W ramach obchodów zaplanowano również Wieczornicę w Gminnym Centrum Kultury.

GMINA PISZCZAC

Również w gminie Piszczac mieszkańcy upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele. Uczestnicy i poczty sztandarowe pomaszerują pod wybudowany z okazji wyjątkowej rocznicy nowy pomnik w centrum Piszczaca, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i złożenie wieńców.

Następnie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Uczniowie szkół w Piszczacu, Chotyłowie, Dobrynce i Połoskach zaśpiewają patriotyczne pieśni. Do wspólnego śpiewania zapraszani są również mieszkańcy. Na zakończenie zgromadzeni będą mogli wspólnie spędzić czas przy posiłku niepodległościowym.

GMINA KONSTANTYNÓW

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w sobotę 1o listopada. Rozpocznie je musztra w wykonaniu młodzieży klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim. O godzinie 10 mieszkańcy są zapraszani do udziału we mszy św. w kościele parafialnym pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie.

Po mszy nastąpi część artystyczna w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie. Następnie uczestnicy udadzą się pod pomnik, gdzie zostaną złożone kwiaty. Na miejscu zostanie poświęcona tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem obchodów będzie wspólne ognisko w parku w Konstantynowie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: