Szkoły przygotowane na nowy rok szkolny

Szkoły przygotowane na nowy rok szkolny

BIAŁA PODLASKA Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Nikt nie ma wątpliwości, że będzie on zupełnie inny niż do tej pory. Nowością w wyprawce, którą robili dzieciom rodzice, jest chociażby maseczka ochronna. Do tego dochodzi zachowanie dystansu i obowiązkowa dezynfekcja rąk.

Wakacje były dla dyrektorów szkół, ich pracowników i wykonawców jak zwykle pracowite. W tym czasie przeprowadzono remonty za 600 tys. zł. M.in. wymieniono pokrycia dachu, doposażono place zabaw, stołówki, zakupiono piece, zainstalowano monitoring, zmodernizowano miejsca rekreacyjne. Prezydent Michał Litwiniuk i naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu UM Stanisław Romanowski przed rozpoczęciem roku szkolnego spotkali się z dyrektorami szkół i przedszkoli, by obejrzeć efekt tych prac.

Dystans, higiena…

Wszyscy od 1 września będą musieli zmierzyć się z nowym funkcjonowaniem w realiach walki z koronawirusem. Przygotowania do wprowadzenia nowych zasad czynione były już na początku sierpnia, kiedy to władze miasta analizowały zalecenia Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji. Po naradach z dyrektorami i sanepidem, Biała Podlaska jako pierwsze miasto w regionie przedstawiło swoje propozycje pracy szkół. Zaraz potem zrobiły to władze wojewódzkie.

Co się zmienia? – Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, maksymalnie będziemy ograniczać styczność uczniów, w szkołach dostępne będą dodatkowe wejścia. W podstawówkach staramy się maksymalnie zróżnicować moment rozpoczęcia zajęć szkolnych. Uczniowie, w zależności od danej placówki, będą rozpoczynać zajęcia co 15 minut poszczególnymi grupami klas. Uzgodniliśmy, że noszenie maseczek będzie obowiązywało wszystkich poza salami lekcyjnymi. Kolejnym rozwiązaniem jest wyłączenie przebywania w szkole osób trzecich, w tym rodziców. W pierwszym okresie nie będzie to dotyczyło uczniów klas pierwszych – informuje prezydent miasta. Wśród zmian jest także wyznaczenie większej liczby sal, które będą pełniły funkcję świetlicy.

Przedszkolaki bez przytulania?

Bialskie placówki publiczne są przygotowane na przyjęcie uczniów. W Przedszkolu Samorządowym nr 6 przy ul. Łomaskiej wszystko już czeka. – Posiadamy odpowiednią ilość płynów myjących oraz środków do dezynfekcji stolików i podłóg, pracownicy są wyposażeni w przyłbice i maseczki ochronne. Do wydawania posiłków pracownicy będą nakładać rękawiczki jednorazowe – mówi Marzenna Andrzejuk, dyrektor PS nr 6.

I przyznaje, że trudniejsze od zapewnienia pełnej higieny będzie dbanie o zachowanie dystansu: – To normalne, że dzieci po takim czasie nieobecności chcą się przytulać, przywitać. Rodzice i nauczyciele będą zwracać uwagę, by kontaktu fizycznego było jak najmniej. Jesteśmy już spragnieni normalnej pracy, czekamy na nasze przedszkolaki.

Także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przygotowania są na finiszu. – Praca w nowych warunkach będzie dla nas wyzwaniem. Wydaje mi się jednak, że jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Liceum posiada aż trzy wejścia, więc jesteśmy w stanie tak pokierować ruchem, by uczniowie mieli ze sobą minimalny kontakt. Część zajęć będzie odbywała się na boisku, przy zachowaniu zasad higieny. Dla nauczycieli przygotowaliśmy, oprócz pokoju nauczycielskiego, dodatkowe pomieszczenia. W szkole będzie też zlokalizowana izolatka – wylicza dyrektor Przemysław Olesiejuk.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy