Szczególny czas bialskich seniorów

Szczególny czas bialskich seniorów

BIAŁA PODLASKA Na ten moment długo czekali bialscy seniorzy. Co prawda w mieście funkcjonują dwa Uniwersytety Trzeciego Wieku i pięć klubów seniora, ale żadna z tych organizacji nie ma równie szerokiej oferty, co klub seniora CZAS. Od lipca korzystać mogą z niej wszyscy chętni, którzy wypełnią deklarację współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, inicjatorem powstania klubu.

3 lipca, w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej grupy emerytów i rencistów, prezydent miasta Michał Litwiniuk i prezes lubelskiego oddziału okręgowego PCK Jerzy Bisek przecięli symboliczną wstęgę i podpisali list intencyjny o współpracy samorządu z organizacją pożytku publicznego.

Działalność nowego klubu seniora stanowi efekt porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta Biała Podlaska i lubelskim oddziałem okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Nazwa klubu CZAS oznacza piętnaste w województwie lubelskim Centrum Zainteresowań Ambitnych Seniorów. Projekt jest całkowicie bezpłatny dla seniorów, bo realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Zapraszam wszystkich ludzi w wieku 60 plus do klubu kultury BCK Scena, bo naprawdę warto – zapewnia koordynatorka działań PCK Małgorzata Adamczyk. Klub CZAS czynny będzie codziennie od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie. Poza codziennymi spotkaniami towarzyskimi, na które każdy może przyjść w dowolnej chwili, seniorzy skorzystają bezpłatnie z wielu interesujących zajęć i aktywności. W lipcu ruszyły bloki tematyczne: Eko-senior, Senior rozwijający umiejętności, Spokój seniora i Zdrowy senior. Po wakacjach członkowie klubu będą mogli wybrać dodatkowe zajęcia tematyczne. Będzie możliwość doskonalenia pamięci, nauki języka angielskiego, rozszerzania wiedzy historycznej i znajomości komputera, nauki gry na instrumentach i śpiewania, poznania zasad zdrowego odżywiania się i sposobów samoobrony, rekreacji na basenie i z kijkami trekkingowymi nordic walking, gimnastyki usprawniającej, a także spacerów, wycieczek krajoznawczych, wyjazdów do teatru i opery.

W programie klubu znajdą się też wspólne obchodzenie świąt, zajęcia rękodzielnicze, gry i zabawy rozwijające sprawność intelektualną, wyjścia do kina i spotkania integracyjne. Oprócz tego seniorzy będą mogli bezpłatnie korzystać z porad psychologa i prawnika. Klub to też miejsce codziennych spotkań z osobami w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami. Można w nim poczytać książkę, porozmawiać przy kawie, herbacie i ciastku, poznać ciekawych ludzi i skorzystać ze świetlicy klubowej. Z okazji inauguracji nowego klubu seniora odbyły się koncert grupy wokalnej Maki oraz prezentacja wspólnych nagrań muzycznych

Klub szansą rozwoju

Michał Litwiniuk, prezydent miasta: – Kiedy otrzymałem propozycję lubelskiego PCK, nie wahałem się ani chwili z udostępnieniem klubu Scena na potrzeby bialskich seniorów. Wierzę, że właśnie tutaj otworzą się ich nowe możliwości i wiele osób wykorzysta szansę nie tylko twórczego wypełnienia wolnego czasu. Intryguje mnie ogromny zakres tematyczny zajęć proponowanych seniorom i sam deklaruję gotowość wystąpienia w roli instruktora gry na gitarze.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: