Święto Maryjne w naszym regionie

Święto Maryjne w naszym regionie

REGION Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Kodeń – w tych miejscowościach odbywać się będą coroczne odpusty z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Informujemy, jak będą przebiegały te uroczystości.

W parafii Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.30, po czym nastąpi procesja wokół kościoła. Poświęcenie ziół planowane jest podczas każdego nabożeństwa tego dnia.

Święto, jak co roku, będzie obchodzone także w Kodniu. 14 sierpnia o godz. 9 nastąpi przywitanie XIII Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości odpustowych planowane jest na godz. 12, kiedy to w bazylice odprawiona zostanie msza z homilią. Potem, o godz. 16, będzie też droga krzyżowa (kalwaria), nieszpory (bazylika) oraz o godz. 18 suma odpustowa z udziałem ks. biskupa Kazimierza Gurdy. Na koniec uczestników czeka procesja różańcowa (bazylika, godz. 20), Apel Maryjny Podlasia (godz. 21) oraz czuwanie na kalwarii. Natomiast główne uroczystości odbędą się 15 sierpnia o godz. 12 na kalwarii, które poprzedzi procesja z bazyliki. W uroczystościach weźmie udział biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Szczegółowy plan dostępny jest na stronie www.koden.com.pl.

Tradycyjnie już ruszy pielgrzymka z Piszczaca do Kodnia. Gmina na tę okoliczność zapewnia pielgrzymom przejazd busem na trasie Piszczac-Kodeń-Piszczac, nieodpłatny dla mieszkańców gminy. 14 sierpnia odjazd sprzed UG w Piszczacu planowany jest w godz. 14.30, 16.00, 17.00, a odjazdy z Kodnia (przystanek koło sanktuarium) w godz. 15.00, 16.30, 20.30. Natomiast 15 sierpnia odjazd z Piszczaca nastąpi o godz. 10.15, a powrót z Kodnia o godz. 15.30.

Obchody zorganizowane zostaną także w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. Rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 17 powitaniem pielgrzymów, o godz. 18 odprawiona zostanie tam msza, a o godz. 21 Apel Jasnogórski. Procesja ze świecami rozpocznie się o godz. 22, a na północ zaplanowana jest pasterka Maryjna. Główne obchody rozpoczną się 15 sierpnia. Najpierw, o godz. 6.45, odprawione zostaną godzinki, potem o 7.30 i 9.30 zaczną się msze święte, zaś suma polowa zaplanowana jest na godz. 12, pod przewodnictwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy, po której zaplanowano koncert Orkiestry Leśniańskiej. Msza odprawiona zostanie jeszcze o godz. 16, a wcześniej, o godz. 15 – koronka do Bożego Miłosierdzia.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: