Stypendium może zmienić życie dziecka. Uważa tak 83 proc. badanych

Stypendium może zmienić życie dziecka. Uważa tak 83 proc. badanych

Jak wynika z badania zrealizowanego przez IMAS International na prośbę Fundacji Świętego Mikołaja, aż 75% Polaków uważa, że dzieci z niezamożnych rodzin mają utrudniony dostęp do rozwijania swoich talentów i pasji. Jedną z głównych szans na poprawę tej sytuacji są stypendia, dlatego tak istotne są programy stypendialne wyrównujące nierówności i pozwalające na lepszą przyszłość dzieci w gorszej sytuacji finansowej.

Według 83% respondentów badania, inflacja i rosnące ceny mają znaczący wpływ na rozwój zainteresowań i talentów dzieci z niezamożnych domów. W rodzinach nawet o średnich dochodach wydatki związane z rozwojem dzieci, to często te pierwsze, które trzeba obecnie ograniczyć, aby spiąć rodzinny budżet. Fundacja Świętego Mikołaja, która obserwuje pogarszającą się sytuację finansową polskich rodzin, a w konsekwencji rosnące nierówności edukacyjne, inwestuje czas i środki w rozwój ogólnopolskiego programu stypendialnego dla potrzebujących pomocy finansowej uczniów.

Fundacja Świętego Mikołaja jest przekonana od wielu lat, że stypendia mogą być efektywnym wsparciem w wyrównaniu nierówności edukacyjnych wynikających z sytuacji materialnej danej rodziny. Próbuje więc w polskich szkołach zaszczepiać ideę solidarnego pomagania dzieciom, które mają trudniejszy start. Od 2010 roku Fundacja prowadzi we współpracy ze szkołami w całej Polsce program Stypendia św. Mikołaja, z myślą o zdolnych dzieciach z niezamożnych rodzin. Każda polska szkoła może dołączyć do programu i razem z Fundacją Świętego Mikołaja pomóc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia związane ze edukacją, pasją i zainteresowaniami.

Potwierdzeniem, że warto angażować się w rozwój programu stypendialnego, jest nie tylko rosnąca liczba szkół, które ze względu na swoich uczniów chcą do niego dołączyć, ale także wypowiedzi dzieci – podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja.

W Polsce aż 333 000 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie. Kolejne 994 000 dzieci dotyka problem tzw. ubóstwa relatywnego, jak wynika z danych opublikowanych kilka miesięcy temu w raporcie Poverty Watch 2022: Ubóstwo w Polsce, przygotowanym przez EAPN (European Anti Poverty Network).

Eksperci prognozują, że w 2023 roku liczba dzieci żyjących w biedzie wzrośnie. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać zdolne dzieci, którym wyłącznie sytuacja materialna uniemożliwia rozwój. Fundacja Świętego Mikołaja łączy osoby, którym los dzieci nie jest obojętny, i tych, którzy chcą mądrze je wspierać, dając szansę na lepszą przyszłość.

– Budujemy sieć solidarnych szkół, a więc takich które chcą poprzez stypendia pomagać swoim uczniom. Prowadzony przez nas program jest jedynym w Polsce narzędziem do budowania trwałych mechanizmów pomocy zdolnym dzieciom z rodzin niezamożnych. W obliczu szalejącej inflacji i pogarszaniu się sytuacji dzieci, solidarność jest tym, czego potrzebujemy najbardziej – podsumowuje Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Stypendia św. Mikołaja trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie dzieci z niezamożnych rodzin. Program prowadzony jest w ścisłej współpracy ze szkołami w całej Polsce. Stypendia św. Mikołaja zmieniają życie dzieci, ale także wspierają budowanie kultury solidarności w polskich szkołach, rozwijają wolontariat młodzieżowy i odpowiedzialność za siebie nawzajem. Do programu stypendialnego realizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja już od kilkunastu lat, może w dowolnym momencie dołączyć każda polska szkoła. Od fundacji otrzyma wówczas kompletne i sprawdzone narzędzie do prowadzenia lokalnie programu stypendialnego, wsparcie finansowe, merytoryczne i formalne. Za swoją pomoc Fundacja Świętego Mikołaja nie pobiera od szkół żadnych opłat ani prowizji.

Od początku prowadzenia programu Fundacja Świętego Mikołaja przekazała już 3430 stypendiów zdolnym dzieciom z niezamożnych rodzin, przeznaczając na ten cel ponad 5 285 000 złotych.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy