Strażacy ochotnicy bez dodatków do emerytury?

Strażacy ochotnicy bez dodatków do emerytury?

REGION  Sejm, głosami PiS, odrzucił poprawkę Senatu przewidującą ponad 95 mln zł na obiecane dodatki do emerytury dla strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Klub radnych Porozumienia Samorządowego przygotował projekt apelu Rady Powiatu Bialskiego do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie prac nad ustawą i uhonorowanie około tysiąca ochotników, którzy na co dzień niosą pomoc mieszkańcom powiatu. 

Chodzi o senacki projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jaki wpłynął do Sejmu 18 grudnia 2020 r. Zakłada on m.in. przyznanie strażakom ochotnikom, biorącym udział w akcjach ratunkowych, 20 zł dodatku do emerytury za każdy rok służby.

Ale tak naprawdę początek dyskusji na ten temat sięga jeszcze 2016 r. – Wtedy został złożony pierwszy obywatelski projekt w Sejmie, który miał za zadanie przyznać strażakom, którzy będą mieli udokumentowany odpowiedni staż w działaniach ratowniczych, otrzymywanie dodatku w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok służby. Maksymalnie w kwocie 400 zł. Niestety, ten projekt w Sejmie, po podjęciu pierwszych działań legislacyjnych, trafił do zamrażarki, a potem przepadł w związku z niedokończeniem ścieżki legislacyjnej w danej kadencji Sejmu. Dlatego dosyć niedawno grupa senatorów, na czele z Krzysztofem Kwiatkowskim, postanowiła odgrzebać ten projekt i stworzyć nowy, senacki, który byłby głosowany w nowej kadencji – opowiada Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

W Senacie projekt ustawy o dodatkach dla strażaków z jednostek OSP uzyskał jednogłośne poparcie. Problem pojawił się jednak w kwestii dotyczącej jego finansowania. Prognozowana kwota tego dodatku to około 96 mln zł na cały kraj. – Tyle potrzebne było w budżecie, dlatego stworzenie odpowiedniej rezerwy celowej już nie uzyskało takiej jedności. Mimo to zostało zaakceptowane i skierowane do Sejmu. A tam, tak jak większość poprawek dotyczących m.in. psychiatrii dziecięcej czy ważnych dla Białej Podlaskiej inwestycji, projekt nie uzyskał przez większość sejmową poparcia i możliwości finansowania w roku 2021 – dodaje Dragan. (…)

Cały artykuł do przeczytania w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu na eprasa.pl

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: