Spotkali się 50 lat po maturze

Spotkali się 50 lat po maturze

Uczestnicy spotkania na pl. Wolności wokół ławeczki J.I. Kraszewskiego, której pomysłodawcą był ich nieżyjący kolega Marek Światłowski, prezes Koła Bialczan

BIAŁA PODLASKA 1 września tego roku minęło równo 50 lat, od kiedy dwa miejskie licea ogólnokształcące stały się szkołami koedukacyjnymi. Do tego czasu w LO im. J.I. Kraszewskiego uczyli się wyłącznie mężczyźni, natomiast w LO im. E. Plater tylko kobiety. Z tej okazji maturzyści Kraszaka z 1969 roku postanowili spotkać się i powspominać dawne czasy.

By uczcić jubileusz 50-lecia matury, na spotkanie 31 sierpnia przybyli dawni uczniowie dwóch klas A i B. Z pierwszej stawili się: Stanisław Chwaszcz, Ryszard Padysz, Ryszard Czerkies, Lech Chmielowiec, Jan Kajor, Wiesław Kajczuk, Andrzej Jałoszewski, Ryszard Pociopa, Tadeusz Łukaszuk i Jacek Martyniuk, natomiast z drugiej: Andrzej Franciszek Czapski, Stanisław Kowalczuk, Krzysztof Malesa, Tadeusz Prokopiuk, Zbysław Muszyński, Roman Pykacz, Antoni Lipiec, Bartosz Sobieszczuk, Eugeniusz Kolada, Krzysztof Żuk.

W grupie kolegów, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, ale byli w kontakcie z organizatorami, znaleźli się: ks. Stanisław Marczuk, Leszek Adamski, Waldemar Godlewski (późniejszy wieloletni dyrektor I LO), Andrzej Kułaga, Jan Nowak, Lucjan Oleszczuk oraz Stanisław Lesiuk. Wspominano także tych, których wśród nich już nie ma, czyli m.in. Romana Drozda, Mieczysława Chyza, Stanisława Kunę, Zenona Denisiuka i Marka Światłowskiego. Ze świadomością, że nieuchronnie skraca się czas od spotkania z nimi w innym świecie.

– W sposób szczególny wspominaliśmy Marka Światłowskiego, który jako prezes Koła Bialczan przyczynił się do uaktywnienia jego działalności na rzecz nie tylko absolwentów szkół bialskich, ale również mieszkańców Białej Podlaskiej i całego Południowego Podlasia – mówi Tadeusz Łukaszuk. – Z jego inicjatywy zorganizowano wiele imprez kulturalno-oświatowych, socjalnych i samorządowych. Reaktywował współpracę z warszawską filią Koła, jak też przyczynił się do powstania oddziałów Koła Bialczan w Lublinie i Szczecinie. Wszak to z jego inicjatywy stanął na placu Wolności pomnik-ławeczka Kraszewskiego. To on, wzorem innych miast, zorganizował kwestę na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

A Jacek Martyniuk dodaje: – Marek organizował również charytatywne bale karnawałowe, a z zebranych podczas nich pieniędzy fundowane były stypendia dla najlepszych uczniów bialskich liceów. Pamiętał także o grobach naszych nauczycieli, był inicjatorem publikacji książkowych dotyczących Koła Bialczan i szkół bialskich, jak również organizował plenery i wystawy malarskie oraz spotkania towarzyskie ze znanymi ludźmi.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 38 od 17 września

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy