Solidarne z Ukrainą w dniu kobiet

Solidarne z Ukrainą w dniu kobiet

W niedzielę 13 marca w restauracji Galeria Smaków odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku z uwagi na trwającą wojnę odbyło się pod hasłem ,,Solidarne z Ukrainą”.

Na początek wyświetlono 2 filmy pochodzące z Lubelskiego Festiwalu Filmowego: ,,Żelazne numery” w reżyserii Mariusza Lachowskiego – obserwacja szkolenia sanitariuszy-ochotników przygotowujaących się do służby podczas konfliktu we wschodniej Ukrainie. Symboliczny obraz rzeczywistości z jaką przyszło zmierzyć się obywatelom Ukrainy w wyniku wojny w Donbasie oraz ,,Jeszcze nie umarłem” (reż. Joanna Rakotariosoa), który dotyczył sytuacji młodych Ukraińców spędzających ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość. Jeden z nich musi podjąć ważną decyzję przed wschodem słońca: zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień czy uciekać z kraju?

Następnie głos zabrała Nadia Gergało, adiunkt w Centrum Europy Wschodniej UMCS. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej w ramach Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (2001-2011). Zajmuje się problematyką Europy Wschodniej.

Przedstawiła publiczności prelekcję z prezentacją multimedialną pt.„Ukraina. O co chodzi Rosji?” o genezie historycznej agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Wyjaśniła publiczności dlaczego na przestrzeni ostatnich 300 lat Rosja chce zrealizować plan stworzenia sztucznego tworu – Wielkorusi (Rosja, Ukraina i Białoruś).

W dalszej części spotkania głos zabrał Mateusz Nowak, animator kultury, instruktor recytacji monodramista związany z Polsko–Ukraińskimi Spotkaniami Mistrzów Słowa, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zaprezentował w przekładzie na język polski, teksty takich autorek jak: Natałka Biłocerkiweć, Iryna Ciłyk, Ołena Husejnowej, Lubow Jakymczuk, Hałyna Kruk, Ołesia Mamczycz, Kateryna Michalicyna, Hałyna Tkaczuk i Oksana Zabużko. Teksty pochodzą z antologii: „Cząstki pomarańczy” w tłum. Anety Kamińskiej, „Wiersze zawsze są wolne” – tłum. Bohdan Zadura oraz „Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” w tłum. Anety Kamińskiej. 

Z kolei Olena Gaidamaka, artystka i malarka, brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce, na Ukrainie oraz w innych krajach zaprezentowała publiczności elementy ukraińskiej kultury ludowej: malowanie pisanek, biały śpiew oraz taniec obrzędowy. Warto wspomnieć, że prace tej artystki zostały wyróżnione na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2009), a za grafikę „Kształty uczuć. Eros” artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Lublina i zyskała II miejsce na I Międzynarodowym Biennale „Wschodni Salon Sztuki” w Lublinie. Od 2012 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Później wystąpił białoruski duet muzyczny z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu (Daniel Zubik, Artsiom Haurylau) prezentując wolnościowe piosenki w języku białoruskim, rosyjskim, ukraińskim i polskim. Zespołowi towarzyszyła Helena i Andrej Antsipienka, który poprowadził koncert i wyrecytował wiersz ukraińskiego wieszcza narodowego – Tarasa Szewczenki pt. ,,Zapovit”.

Na koniec, jako gwiazda wieczoru, wystąpił zespół Litevka Quartet, którego frontmanem jest młody i świetnie obiecujący bialski wokalista Adrian Litewka. Zespół w składzie: wokal, gitara, bas i klawisze wykonał klasyczne przeboje polskiej muzyki m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Marka Grechuty, a także własną kompozycję ,,Podróż do gwiazd”.

W trakcie imprezy burmistrz Jacek Danieluk, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk oraz radny Krzysztof Prokopiuk poczęstowali publiczność tortem, składając kobietom życzenia. Podczas spotkania zebrano kosz ze środkami higienicznymi i medycznymi, które zostaną przekazane kobietom z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: