Remonty w szkołach na finiszu

Remonty w szkołach na finiszu

Remont przeszło Przedszkole Samorządowe nr 11 przy ul. Sidorskiej

BIAŁA PODLASKA Wakacje prawie na finiszu, a więc przed nami ostatnie dni na dokończenie remontów w bialskich placówkach oświatowych. Łącznie miasto wydało na nie więcej niż w poprzednim roku.

– Wielu z nas okres wakacji kojarzy z odpoczynkiem, jednak w szkołach jest dokładnie odwrotnie. W tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy 1,6 mln zł na wakacyjne remonty oraz 200 tys. zł na remonty bieżące. Największe z nich to modernizacja bloku żywieniowego w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na kwotę 540 tys. zł, termomodernizacja budynku Przedszkola Samorządowego nr 11 na kwotę 270 tys. zł, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1 na kwotę 270 tys. zł oraz modernizacja hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 9 za 200 tys. zł – wylicza prezydent Michał Litwiniuk.

Zresztą remont w "jedynce" to inwestycja nie tylko kosztowna, ale i długo wyczekiwana. – Największe prace remontowe w naszej szkole wiązały się z termomodernizacją budynku szkoły podstawowej, który powstał w latach 70. Od tamtej pory nikt go nie dotknął, a więc po prawie 50 latach została zrobiona elewacja, osuszono ściany, odkopano fundamenty, położono nowe izolacje. Ponadto przystosowaliśmy szkołę do nowych warunków. W tym roku mamy 14 klas pierwszych: 7 po podstawówce i 7 po gimnazjum, a więc młodzieży przychodzi sporo. Musieliśmy więc przygotować nowe sale – podkreśla Przemysław Olesiejuk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3.

Uczniowie Platerki będą mieli zatem więcej pomieszczeń dydaktycznych. Szkoła zyskała też monitoring, a sfinansowano go ze środków własnych placówki. W tym roku, jesienią, szkoła będzie świętowała wielki jubileusz: 100-lecie istnienia.

Wróćmy jednak do remontów. – Są także inwestycje oraz zakup wyposażenia z wykorzystaniem środków unijnych. ZSZ nr 1 oraz ZSZ nr 2 realizują projekty na ponad 4 mln zł. Chcemy doprowadzić do jak najszybszego wybudowania boisk wielofunkcyjnych przy szkołach, które nie dysponują takimi obiektami. W tym roku zostaną wykonane projekty takich boisk przy IV LO i przy Zespole Szkół Specjalnych. To projekty Urzędu Miasta, ale w przyszłym roku będziemy starali się o ich dofinansowanie przez Ministerstwo Sportu – zapowiada Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu w Urzędzie Miasta.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika"Podlasiak" nr 35 od 21 sierpnia

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy