Przekroczony stan ostrzegawczy na Bugu

Przekroczony stan ostrzegawczy na Bugu
fot. M. Pawluk

Tak jeszcze w piątek 19 lutego wyglądał skuty lodem Bug na odcinku w Gnojnie

POWIAT BIALSKI Odnotowywane od kilku dni temperatury na plusie, powodują że w rzekach przybywa wody. Na dwóch wodowskazach na Bugu w województwie lubelskim przekroczone zostały stany ostrzegawcze.  Pomimo tego sytuacja na razie jest stabilna.

Z informacji dotyczących stanu wód, zamieszczonych na stronie internetowej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, wynika, że poziom wody w Bugu w ciągu ostatniej doby zwiększył się o kilka centymetrów i w poniedziałek 22 lutego o godzinie 7 przekroczył stan ostrzegawczy w Dorohusku o 22 cm, a we Włodawie o 13 cm.  Około 50 cm brakuje do przekroczenia stanu ostrzegawczego na Bugu w Krzyczewie. W poniedziałek rano na tym odcinku na wodowskazie zanotowano 329 cm. Minionej doby poziom rzeki w Krzyczewie w gminie Terespol wzrósł o 3 cm, co oznacza że przybór wody na razie nie jest zbyt duży.

Sytuacja monitorowana jest także na Krznie. W Malowej Górze w gminie Zalesie brakuje zaledwie 7 cm do przekroczenia stanu ostrzegawczego. Choć w porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu dni, wody na tym odcinku rzeki jest mniej. A w ciągu dwóch dni jej poziom na tym wodowskazie nie wzrósł. Ale należy wziąć pod uwagę, że na wschodzie kraju odwilż dopiero się rozpoczyna. Jeszcze w piątek 19 lutego Bug na odcinku w Gnojnie (gmina Konstantynów) był prawie całkowicie skuty lodem. Niebezpiecznie zatem przedstawiają się prognozy na najbliższe dni, kiedy temperatura będzie gwałtownie wzrastać. IMGW wydał od wtorku 22 lutego m.in. dla powiatu bialskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące roztopów.  (…)

Więcej na ten temat w najbliższym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 8 od 23 lutego na: eprasa.pl

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: