Przekazujmy młodym wartości zawarte w Konstytucji

Przekazujmy młodym wartości zawarte w Konstytucji

Jerzy Czerniak z Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii pokazuje akt założenia miasta Terespol z 1697 roku

TERESPOL Mieszkańcy miasta uczcili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W piątkowy ranek na placu przy pomniku żołnierzy poległych w obronie ojczyzny zebrały się całe rodziny, by upamiętnić dzień powołania pierwszej polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej.

– Jeśli młodym pokoleniom przekażemy wartości zawarte w Konstytucji, to wszystkie nasze starania i działania będą miały sens – podkreśla Jacek Danieluk, burmistrz Terespola.

W tym roku wieńce pod pomnikiem złożyło 30 delegacji. W obchodach wziął udział m.in. senator Grzegorz Bierecki i radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska. – Obecność tylu osób, zarówno młodszych, jak i starszych, napawa dumą. Szczególne wyrazy uznania dla młodych werblistów, którzy z uśmiechem na twarzach wykonywali swoje zadanie. Patrząc na nich aż łza się oku zakręciła. Uczestnictwo w tym święcie to nasza powinność – mówi burmistrz i przywołuje wydarzenia z przeszłości: – Zapisy w ustawie zasadniczej dawały nadzieję Polakom. Chociaż Polska była wtedy jeszcze słaba, z powodu zaborców zniknęła z mapy świata, to nie zniknęła z serc Polaków. Następne pokolenia wywalczyły wolność. Jednak, uważam, nie jest ona dana nam raz na zawsze. Musimy ją pielęgnować i przede wszystkim być ludźmi, nie walczyć ze sobą, a jeśli już rywalizować, to w sposób uczciwy i godny człowieka.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Jej uchwalenie dawało nadzieję na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej. Do tego faktu i do obecności Polski w Unii nawiązał burmistrz w rozmowie z "Podlasiakiem". – Od 15 lat jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Cieszy to, że jesteśmy zauważalni w Europie. Wstaliśmy z kolan. Na początku byliśmy w drugim szeregu, aczkolwiek w tej chwili co niektórzy starają się ponownie nas zepchnąć do drugiego szeregu, ale dobrze, że się nie dajemy. Żyjemy we wspólnej Europie i musimy się wzajemnie szanować – dodaje Danieluk.

Po części oficjalnej publiczność przeszła do Prochowni, gdzie Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii przygotowało nową wystawę. – Pokażemy odnaleziony w archiwum w Radomiu akt założenia miasta Terespol z 20 lipca 1697 roku. W tym dniu zostały nadane prawa miejskie dla Terespola. Dokument jest w języku łacińskim, ale cieszymy się, że mamy teraz na czym oprzeć informacje, w którym momencie Błotkowo stało się Terespolem. Ponadto na wystawie znajdują się plany miejscowości z okolic Terespola – wyjaśnia Jerzy Czerniak.

Okolicznościowy referat historyczny wygłosił Wojciech Gałabuda, prezes stowarzyszenia Bugowiaki. –  To krótka retrospekcja na temat dziejów uchwalenia Konstytucji i okresu, który ją poprzedzał, czyli Sejmu Wielkiego i jeszcze wcześniejszych reform czartoryskich – podsumował szef stowarzyszenia zajmującego się działalnością społeczną i kulturalną.

(sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy