Prezydent apeluje do bialczan o unikanie skupisk ludzi

Prezydent apeluje do bialczan o unikanie skupisk ludzi

BIAŁA PODLASKA O ograniczenie do absolutnie niezbędnego minimum wizyt w miejscach skupisk ludności zaapelował do mieszkańców Białej Podlaskiej prezydent Michał Litwiniuk.

Prezydent zwraca się również z apelem do rodziców i dzieci, żeby podeszli z odpowiedzialnością do komunikatu o zawieszeniu zajęć lekcyjnych i na uczelniach, a czas wolny spędzały w domach, a nie w miejscach gdzie przebywa wielu ludzi. Prezydent zalecił Straży Miejskiej dodatkowe patrole w celu pouczania zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych, by unikali skupisk. O podjęcie podobnych działań zwrócił się również do Policji.

Apel Michała Litwiniuka, prezydenta Białej Podlaskiej do mieszkańców:

Drodzy bialczanie, każda godzina przynosi nowe niepokojące informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju i regionie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię. Sytuacja jest poważna. Korzystajmy z doświadczeń innych krajów, zachowujmy szczególną ostrożność. Stosowanie się do kluczowych zasad to jeden z najskuteczniejszych sposobów obrony przed wzrostem zachorowań.

Ograniczmy do absolutnie niezbędnego minimum wizyty w miejscach skupisk ludności. Zakupy w galeriach handlowych, trening na siłowni, kawa ze znajomymi w kawiarni – to nie są teraz priorytety i musimy to sobie jasno powiedzieć. Solidarność i jedność w obecnej sytuacji przejawia się teraz nie podaniem ręki, lecz zasłanianiem ust, gdy kichamy, unikaniem zatłoczonych miejsc, korzystaniem ze środków dezynfekujących. Zwróćmy uwagę na osoby starsze – może są naszymi sąsiadami i potrzebują pomocy.

Jako prezydent kieruję działaniami zespołu zarządzania kryzysowego. W jego prace zaangażowani są przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Pogotowia Ratunkowego, MOPS-u, służb mundurowych, spółek miejskich, uczelni wyższych i placówek oświatowych. Wdrażamy działania zaradcze i profilaktyczne w ramach naszych kompetencji. Zamknęliśmy instytucje kultury, szkoły, przedszkola i żłobki, by zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W placówkach pozostali tylko ci pracownicy, których obecność jest niezbędna do realizowania ich statutowych działań.

Specjaliści podkreślają, że ryzyko wystąpienia gwałtownych, niebezpiecznych objawów chorobowych u dzieci do 9 roku życia jest znikome, ale jako potencjalni nosiciele wirusa mogą one zarażać osoby starsze, dla których jest on najbardziej niebezpieczny. Zwracam uwagę, by ograniczać kontakty dzieci i młodzieży z objawami infekcji z osobami starszymi. Apeluję także o rozwagę i odpowiedzialność rodziców: czas zawieszenia funkcjonowania placówek nie jest dodatkowym okresem ferii, który młodzież powinna wykorzystać na spotkania towarzyskie. Tych należy unikać. Zawieszenie zajęć na uczelniach wyższych sprawia, że studenci wracają do domów. Proszę o odpowiedzialne zachowanie: unikanie skupisk w restauracjach, pubach, dyskotekach. To też prośba o rozwagę skierowana do ich właścicieli.

Dzieci nie powinny unikać przebywania na świeżym powietrzu, lecz nie są obecnie dobrym miejscem rekreacji place zabaw. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest – w miarę możliwości – wyjście do ogrodu lub na spacer z rodzicami. Zaleciłem Straży Miejskiej dodatkowe patrole w celu pouczania zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych, by unikali skupisk. Poprosiłem Policję o podjęcie podobnych działań. Odpowiedzialność osób dorosłych polega teraz na ograniczeniu wychodzenia z domu do miejsc publicznych.

Dla naszego bezpieczeństwa już w pierwszych dniach marca podjęliśmy działania prewencyjne, wyposażając Urząd Miasta i instytucje podległe w środki dezynfekujące oraz wprowadzając codzienną dezynfekcję w autobusach komunikacji miejskiej. Od 16 marca będzie obowiązywać rozkład jazdy jak w dni wolne od nauki. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu strefy wolnej od pasażera obejmującej jedne drzwi wejściowe i najbliższe otoczenie kierowcy. Od 13 marca br. kierowcy nie będą sprzedawali biletów. Zdecydowałem także o zawieszeniu funkcjonowania targowisk miejskich od 16 do 25 marca br.

Mając na względzie ochronę mieszkańców, wprowadziliśmy dezynfekcję dłoni osób wchodzących do urzędu. Czynne jest jedno wejście – od ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zachowujmy bezpieczną odległość, by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, który cechuje bardzo szybkie tempo rozprzestrzeniania się. Zachęcam do załatwiania spraw drogą elektroniczną, telefoniczną lub pisemną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub wykorzystaniem platformy e-puap. Wszystkie potrzebne dane znajdują się na stronach internetowych Urzędu Miasta.

Te środki ostrożności są utrudnieniami, ale powinniśmy solidarnie zaakceptować wprowadzane ograniczenia, rozumiejąc, że są niezbędne, byśmy mogli stwierdzić, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by dbać o wzajemne bezpieczeństwo. Świadomość tego ogranicza też panikę – ta nie jest nam potrzebna. Apeluję raz jeszcze o zachowania racjonalne, przemyślane, rozważne. Nasza postawa ma decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo.

O wszystkich ważnych kwestiach informujemy Was na bieżąco. Śledźcie, proszę, komunikaty na naszych stronach internetowych i profilach społecznościowych, przekazujemy je również mediom.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: