Pracownicze Plany Kapitałowe z PZU

Pracownicze Plany Kapitałowe z PZU
fot. PZU

Jeszcze tylko do 23 kwietnia pracodawcy mają czas na zgłoszenie swoich firm/instytucji do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do tego czasu muszą zawrzeć umowę z wybraną firmą, która ma taką usługę w swojej ofercie. Naprzeciw wychodzi firma PZU, która oferuje kompleksową obsługę.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. PPK zostały opracowane po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków, wpłynąć na rozwój gospodarki, przedsiębiorstw oraz miejsc pracy, pomnażać prywatne oszczędności emerytalne pracowników.

Do tej pory temat dotyczył tylko dużych firm, ale do 23 kwietnia każdy kto zatrudnia pracowników będzie musiał mieć podpisaną umowę z wybraną instytucją. Potem do 10 maja pracownicy będą mieli czas na to, by zadeklarować czy chcą z tej opcji skorzystać. Samo podpisanie umowy jest szybkie i nie sprawia pracodawcom żadnych problemów. Do agenta wystarczy przesłać REGON, nr tel. oraz adres mailowy, na który wysłany zostanie przez niego mail. Po wpisaniu sms-owego kodu umowa między PZU a firmą już obowiązuje. Potem właściciel firmy przekazuje jeszcze kontakt do pracownika, np księgowej, która będzie odpowiedzialna za PPK w firmie.

Na koniec dochodzi kwestia decyzji pracownika. Jeśli zdecyduje się skorzystać z PPK i dopełni wszelkich formalności, które prowadzić będzie księgowość jego firmy, rozpocznie się proces gromadzenia środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli nie jest zainteresowany – musi złożyć stosowne oświadczenie, w innym wypadku automatycznie zostanie włączony do PPK.

Jak wyglądać to będzie w praktyce? Pracodawca i pracownik przekazują do PPK wpłaty podstawowe (obowiązkowe). Ponadto zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować przekazywanie wpłat dodatkowych (dobrowolnych). Wysokość wpłat jest naliczana procentowo od wynagrodzenia pracownika. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika. Oszczędzający przez co najmniej 3 miesiące otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 zł.

Jak mówi agent PZU Paweł Siłakiewicz, PPK jest bezpieczną formą odkładania oszczędności na emeryturę a dodatkowym plusem skorzystania z tej opcji jest możliwość skorzystania ze zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie np. w sytuacji zakupu mieszkania.

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie agenta PZU Pawła Siłakiewicza przy ul. Prostej 7 w Białej Podlaskiej. Kontakt pod nr 513078 813, oraz mailowo: psilakiewicz@agentpzu.pl.

 

*tekst promocyjny

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: