Powrócą do tradycji zapustów

Powrócą do tradycji zapustów

Skład Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie zasilają studenci bialskiej filii AWF

Zespół Pieśni i Tańca Podlasie szykuje nie lada ucztę dla miłośników tańca i lokalnych tradycji. W ostatnim tygodniu karnawału odbędzie się cykl koncertów z tematyką zapustów w tle.

Cykl pod hasłem "Zapusty na Podlasiu" tematycznie związany jest ze zbliżającym się ostatnim tygodniem karnawału. – Utrzymany w zabawnym, edukacyjnym charakterze spektakl jest odniesieniem do podlaskich zapustów – okresu, któremu dawniej towarzyszyły liczne zabawy i „wieczornice”, na których kobiety opowiadały tzw. gadki i powiastki, a młodzież stroiła żarty – mówi Marcin Bohenek, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie.

W ramach cyklu zaplanowanych jest 10 koncertów, podczas których będzie można zobaczyć studentów w przygotowanym specjalnie na końcówkę karnawału koncercie. 27 lutego o godz. 12 koncert odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, dzień później o godz. 10.45 w Szkole Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej, 1 marca o godz. 10 w Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej, 3 marca o godz. 18 ponownie w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, 4 marca o godz. 10 w Szkole Podstawowej w Sławacinku Starym, 5 marca o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Wisznicach, 7 marca o godz. 13 w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim, tego samego dnia o godz. 18 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim i 8 marca podczas Sejmiku Kobiet w sali widowiskowo-konferencyjnej przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej.

Zespół Pieśni i Tańca Podlasie powstał w 1970 roku. Ma bogate tradycje i na stałe wpisał się w historię regionu. Od wielu lat z dumą prezentuje folklor Podlasia w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu koncertach i wydarzeniach. Tancerze Podlasia uczestniczą w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, z których przywożą nagrody i wyróżnienia. Co ciekawe, zespół łączy tradycję z nowoczesnością. W repertuarze ma polskie tańce narodowe, ale współpracuje też z Jazz Trio.

W ostatnich latach (2016-201) tancerze uczestniczyli w sześciu międzynarodowych festiwalach Ameryki Południowej, Azji i Europy, między innymi w Argentynie, Paragwaju, Brazylii, Indonezji, Holandii oraz Białorusi. Wyzwaniem dla zespołu są planowane podróże, koncerty, a także kolejne programy artystyczne oraz premiery. W najbliższych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć kilka nowych projektów. To m.in. zapowiadane „Zapusty na Podlasiu”, „Kurpiowskie Miodobranie” czy „Lubelsko-Podlaskie Palindromy”, cykl koncertów dla najmłodszych, realizowanych od ponad 30 lat pod hasłem „Edukacyjne Spotkania z Folklorem”, a także najnowszy spektakl „Impresji Podlaskich”. Wydarzenia te nabiorą szczególnego znacznie w przyszłym roku, kiedy to Podlasie obchodzić będzie jubileusz 50-lecia.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy