Potomkowie Olendrów w hołdzie Rzeczpospolitej

Potomkowie Olendrów w hołdzie Rzeczpospolitej

Symboliczną wstęgę przecina wójt gminy Sławatycze Grzegorz Kiec

GMINA SŁAWATYCZE Okazały głaz z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, odsłonięty został 30 września w Mościcach Dolnych.

Inicjatywa upamiętnienia doniosłych rocznic wyszła od potomków nadbużańskich olendrów, czyli osadników na prawie holenderskim, zamieszkałych niegdyś w Mościcach Dolnych i Górnych (dawniej Nejdorf-Nejbrow), między Sławatyczami a białoruskim Domaczewem. Pierwsi osadnicy zamieszkali w tych stronach równo 400 lat temu. Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Sławatyczach, a kontynuowano ją w Mościcach Dolnych. Oprócz licznej reprezentacji władz samorządowych i mieszkańców, uczestniczyli w niej: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Soloch, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kiczyński oraz przewodniczący Koła Przyjaciół Nejdorf-Nejbrow w Niemczech Siegfried Ludwig. Odsłonili oni pamiątkową tablicę i złożyli wiązanki kwiatów.

Miejscowy regionalista Antoni Chorąży przybliżył zebranym losy olęderskich kolonii nad Bugiem w czasie niemieckiej niewoli i po odzyskaniu niepodległości. Mariusz Kiczyński wręczył pracownikom sławatyckiego GOK Bolesławowi Szulejowi i Elżbiecie Gruszkowskiej okolicznościowe grawertony z podziękowaniami za wkład w rozwój kulturalno-społeczny gminy Sławatycze i zaangażowanie w organizację obchodów świąt narodowych. Obecny w Mościcach chór Ave pod dyrekcją Ludwika Sławińskiego przedstawił pieśni patriotyczne i ukochaną przez Jana Pawła II „Barkę”.

(g)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: