Porody rodzinne w bialskim szpitalu wznowione

Porody rodzinne w bialskim szpitalu wznowione

BIAŁA PODLASKA Temat porodów rodzinnych jest wciąż aktualny, bowiem w obecnej sytuacji epidemicznej wiele szpitali z tej opcji zrezygnowały. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przyszli ojcowie znów mogą przebywać na porodówce.

Na jednym z internetowych forów przyszła mama zadała pytanie do innych kobiet, jakie niedawno rodziły w Białej Podlaskiej, czy możliwy był w tym udział ojca. Pani Karolina, u której termin rozwiązania zbliża się wielkimi krokami, skontaktowała się nawet z oddziałem ginekologiczno-położniczym bialskiego szpitala, by dowiedzieć się jak wygląda kwestia porodów rodzinnych.

Do zainteresowania się tematem zachęciła ją informacja na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyczytała tam m.in., że „osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19. Prezes NFZ przeznaczył dodatkowe środki dla świadczeniodawców na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym”.

„Podlasianin” również poszedł tym tropem i od Magdaleny Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, dowiedzieliśmy się, że w Białej Podlaskiej porody rodzinne zostały wznowione. Są jednak wytyczne, które należy spełnić.

– W przypadku kobiety w ciąży, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, poród odbywa się w szpitalu jednoimiennym w Puławach. Gdyby był to poród nagły, przebiega on w izolowanej sali porodowej, operacyjnej, a hospitalizacja odbywa się później w izolowanej sali opieki tutejszego szpitala, wg opracowanych procedur – informuje rzecznik.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy