Ponad 900 nowych studentów w PSW

Ponad 900 nowych studentów w PSW

BIAŁA PODLASKA Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Państwowej Szkole Wyższej odbyła się 16 października. To wyjątkowy dzień, bo oprócz Dnia Papieskiego jest to okazja to świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia uczelni.

To był niezwykle podniosły dzień. W auli Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II zorganizowano w minioną środę. – Mimo niżu demograficznego mamy dobry nabór, przyjęliśmy ponad 900 studentów. Uruchamiamy nowe kierunki. Studia jednolite na pedagogice i drugiego stopnia na filologii angielskiej. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i zgodnie  z tymi oczekiwaniami będziemy kształcili naszych studentów. W tym roku studenci najchętniej wybierali kierunki praktyczne, związane z finansami i rachunkowością, bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo – mówi rektor Jerzy Nitychoruk. Dodaje przy tym, że władze uczelni wciąż myślą o powiększeniu bazy lokalowej pod kątem zwiększającej się liczby studentów spoza Białej Podlaskiej: – Bazę uczelni mamy świetną, ale zawsze można coś poprawić. Chcemy wybudować nowy akademik, który zapewni miejsce dla ponad setki studentów. Dobrze jest mieć ich blisko uczelni.

A studenci jak się okazuje dobrze wiedzą, że PSW jest dobrym wyborem, często podkreślając wysokie miejsce w rankingach uczelni wyższych przygotowywanych przez Perspektywy. Martyna Lichoczewska, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku ekonomia, podkreśla, że warto wybrać PSW. – Wybór kierunków, na których można realizować swoje ambicje jest duży, kadra, która wykłada na uczelni sprawdza się w tym co robić, a zajęcia to nie tylko teoria, ale i praktyczne zajęcia. Do tego można działać w kołach naukowych, prężnie działać w samorządzie studenckim, jeździć na promocję uczelni – wylicza studentka. Bartosz Siłakowicz, przedstawiciel samorządu PSW także nie żałuje decyzji o podjęciu tu studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn. – Zdobyta tutaj wiedza pozwoli rozwijać się w przyszłości, a zawiązane przyjaźnie mogą być takimi, które przetrwają całe życie. Studia to także czas na rozwijanie swoich pasji – zauważył. Życzył też studentom pierwszego roku powodzeni

Podczas inauguracji było wiele podniosłych momentów. Uhonorowani zostali m.in. zasłużeni pracownicy dydaktyczni, a medale wręczyła Małgorzata Bogusz, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Ważnym momentem było przekazanie tytułu honoris causa Uniwersytetu w Peczu na Węgrzech dla śp. prof. Józefa Bergiera. Uczelnie te współpracują ze sobą od lat. W imieniu męża tytuł odebrała żona Barbara. – Przez te 20 lat dał przykład, jak można się rozwijać, bo będąc pracownikiem PSW, zdobył tytuł profesora zwyczajnego. Ta uczelnia zasługuje na rozwój – powiedziała po odebraniu wyróżnienia.

I uczelnia rzeczywiście myśli o rozwoju. Pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje a liczba studentów oscyluje wokół 3 tys. Od kilku lat PSW jest na szczycie rankingu Perspektyw w kategorii uczelni państwowych szkół zawodowych. W tym toku świętuje 20-lecie istnienia.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: