Podczas pleneru wyrzeźbią sylwetki właścicieli Kodnia z rodu Sapiehów

Podczas pleneru wyrzeźbią sylwetki właścicieli Kodnia z rodu Sapiehów
fot. FB Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu

W dniach 8-17 kwietnia odbędzie się w Kodniu – przed domem kultury przy ulicy Rynek 4 – niecodzienny plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński”. Tematem pleneru jest stworzenie Panteonu Sapiehów Kodeńskich, czyli wykonanie 11 rzeźb właścicieli Kodnia z rodu Sapiehów.

Sapiehowie to nasze wspólne dobro narodowe. Władali oni Kodniem i okolicznymi dobrami w latach 1511-1800. To pierwszy właściciel – Jan Sapieha – zadbał o to, by Kodeń na mocy prawa magdeburskiego otrzymał prawa miejskie, które miejscowość posiadała do 1867 roku. Ich zasługi dla Kodnia i Lubelszczyzny można przytaczać bez końca.

Kodeńskie gniazdo rodowe Sapiehów wydało na świat zacnych i zasłużonych Synów Rzeczypospolitej, takich jak: Kazimierz Nestor Sapieha – współtwórca Konstytucji Trzeciego Maja, Paweł Sapieha – założyciel PCK, czy Adam Sapieha – kardynał, metropolita krakowski. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który sprowadził do Kodnia Mikołaj Sapieha. To najdobitniej świadczy o tym, że ich spuścizna nadal odgrywa w naszym życiu ważną rolę.

Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia Panteonu Sapieżyńskiego, upamiętniającego wszystkich właścicieli Kodnia z tego rodu. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego oraz obchody Roku Lasów Polskich w powiecie bialskim. Autorami rzeźb będą wybitni artyści o międzynarodowej sławie: Natasza Sobczak, Zenon Stańko, Andrzej Mirończuk, Bogusław Migel oraz Marcin Różycki. Ich prace można podziwiać w wielu miejscach w Polsce, na Lubelszczyźnie m.in. w Hannie (powiat włodawski).

Organizatorami pleneru są Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Gmina Kodeń. Patronat honorowy objęli: starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć. Partnerami wydarzenia są: Tadeusz „Tad” Witkowicz, Moroszczuk akcesoria meblowe oraz Województwo Lubelskie „Warto być Polakiem”.

Firmy, instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne, zainteresowane włączeniem się w to wydarzenie jako partnerzy, proszone są o kontakt z Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Jest szansa zapisania się w historii Kodnia jako wspierający powstanie Panteonu Sapiehów Kodeńskich.

Ewa Rafałko, dyrektor GCKSiT w Kodniu

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy