Ogrody będą rządziły podczas Land Art

Ogrody będą rządziły podczas Land Art
fot. Justyna Dragan

Wernisaż Land Art odbędzie się 13 lipca

POWIAT BIALSKI Wielkimi krokami zbliża się finał 9. edycji festiwalu Land Art. Nie zabraknie ciekawych instalacji a tegorocznym hasłem przewodnim będzie ogród. Artyści przyjadą m.in. z Chin, Holandii i Litwy.

W tym roku wszystko będzie działo się w Starych Buczycach oraz w Janowie Podlaskim. – To tam będzie odbywał się dziewiąty już festiwal Land Art czyli połączenie sztuki i natury. Zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu artystów z różnych stron świata i Polski, którzy będą pracować nad swoimi koncepcjami. Tematem przewodnim będzie ogród rozumiany jako ogród biblijny, raj utracony, do którego człowiek dąży. Mamy projekcje filmów, warsztaty i teatrzyk dla dzieci. Z całym programem można zapoznać się na naszej stronie www.landart.lubelskie.pl lub na Facebooku fundacji Latająca Ryba – zachęca Jarosław Koziara, organizator wydarzenia.

Jedną z artystek prezentujących swoje dzieła podczas festiwalu Land Art będzie Karin von del Molen. – W miejscu, gdzie będą prezentowane prace, będę pierwszy raz. Muszę zobaczyć to miejsce i wtedy pomyślę nad tym jak będzie wyglądała moja propozycja. Mam z tyłu głowy pewien pomysł, ale wszystko okaże się na miejscu. Będę chciała wykorzystać dywany. To tak jakby przeniesienie ogrodu do domu – komentuje artystka z Holandii.

Festiwal został zainaugurowany 5 lipca warsztatami dla dzieci w Zamku Biskupim, gdzie zaprezentował się także Teatr Lalek Małe Mi, ale propozycje dla dzieci do lat 5 prowadzone będą aż do 13 lipca w świetlicy wiejskiej w miejscowości Bubel Granna. 11 lipca czeka uczestników nie lada gratka, a mianowicie warsztaty kulinarne z Karolem Okrasą, początek o godz. 15 w Zamku Biskupim (wstęp płatny). 12 lipca o godz. 17 odbędzie się wykład dr Marcina Fabijańskiego "Ogrody Epikura", a o godz. 20 rozpocznie się koncert Caratitis Capitata (Paweł Szamburski). Wernisaż natomiast zaplanowany jest na 13 lipca. Start o godz. 14 w Starych Buczycach (skręt z drogi Janów Podlaski-Gnojno), potem o godz. uczestnicy spotkają się na drugim etapie wernisażu przy schodach Zamku Biskupiego. Na koniec o godz. 20 odbędzie się koncert zespołu Kroke.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków unijnych, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego oraz grupy Arche. Podczas konferencji zorganizowanej 3 lipca w Muzeum Południowego Podlasia, organizatorów oraz artystów przywitał prezydent Michał Litwiniuk. – Biała Podlaska włącza się w promocję festiwalu organizowanego przez fundację Latająca Ryba. To wspaniałe otwarcie na sztukę plenerową również dla mieszkańców naszego miasta. To aż 10 dni obfitego programu wydarzeń kierowanych zarówno do najmłodszych jak i starszych mieszkańców. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "ogrody" a to pięknie koresponduje z jednym z najpiękniejszych dziedzictw Białej Podlaskiej. Nasze muzeum posiada najbogatszy zbiór dzieł malarza Bazylego Albiczuka – zwrócił uwagę prezydent Michał Litwiniuk.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: