Odrestaurowany dworek przejmą seniorzy

Odrestaurowany dworek przejmą seniorzy

GMINA BIAŁA PODLASKA Nieużytkowany dworek na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie w 2017 roku trafił do bialskiej gminy jako darowizna od marszałka województwa lubelskiego. Pomysłów na budynek, wraz z przylegającym do niego parkiem, było kilka. Ostatecznie swoje miejsce znajdą tam seniorzy. Już w najbliższych tygodniach ma ruszyć kompletny remont dworku, wart 2 mln zł.

26 marca zakończył się termin przyjmowania ofert przetargowych na remont dworku. Zgłosiło się do niego kilka firm. – Jeszcze nie ma procedury wyboru, ponieważ rozbieżność w ofertach jest bardzo duża. Różnica jednej od drugiej to prawie 600 tys. zł, a najtańsza firma zaoferowała cenę poniżej kosztów. W tej chwili pytamy tę firmę, czy utrzymuje kwotę przetargową. W momencie rozstrzygnięcia ruszamy do roboty, czyli wtedy, kiedy będzie wiadomo, czy firma przystępuje do prac, ale myślę, że tak – informuje wójt bialskiej gminy Wiesław Panasiuk.

Koszt zadania wynosi około 2 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z funduszy zewnętrznych, a pozostałe 15 proc. pokryje gmina z własnego budżetu. Pieniądze już są i czekają. Projekt zakłada szczegółową, od podstaw, modernizację dworku.

– Począwszy od zmiany centralnego ogrzewania, elektryki, wody. Wszystkie instalacje będą nowe, plus docieplenie obiektu i nowa struktura z wymianą okien – tłumaczy Panasiuk. – Oczywiście w tych trudnych czasach nie możemy nic zakładać na pewno, ale chcemy zacząć budowę teraz. Planowane zakończenie modernizacji to lipiec 2021 roku.

Jak informuje wójt, dworek trafi w ręce osób starszych. Powstanie w nim Klub Seniora. – Chcemy wyjść do ludzi starszych, bo cały czas budujemy drogi, szkoły, różne inne rzeczy, a teraz chcemy się pochylić nad seniorami. Dać im siedzibę, żeby odbywały się tam dla nich zajęcia. Najpierw dzienne, a później może całodobowe – dodaje wójt.

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: