Od reformatów do kapucynów

Od reformatów do kapucynów

BIAŁA PODLASKA Za nami obchody 350-lecia powstania fundacji Michała Kazimierza Radziwiłła i Katarzyny z Sobieskich. W tym czasie powstawał klasztor reformatów. Jego koleje zmieniały się wiele razy, ale zawsze było to miejsce niezwykle ważne dla lokalnej społeczności. Obecnie kościół św. Antoniego należy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Pierwszy kościół i klasztor były drewniane, murowany kościół w stylu późnego baroku zbudowano w latach 1673-87, klasztor w latach 1687-92. Pracami opiekowała się fundacja księcia Michała Kazimierza Radziwiłła i jego małżonki Katarzyny Emerencjanny z Sobieskich, siostry króla Jana III. Propozycję tej fundacji książę Michał Kazimierz zgłosił w 1666 r., została ona przez reformatów przyjęta w 1667 r., a formalny akt przekazania ziemi nastąpił w 1670 r., na Generalnym Sejmie Królestwa Polskiego. W tym samym roku została również wyrażona zgoda na lokalizację fundacji przez miejscowego ordynariusza Tomasza Leżeńskiego, biskupa łuckiego.

– Kościół ma bardzo bogatą historię. Zaczął swoją działalność jako katolicki, ale w 1864 r. przez rozbiory i powstania został zmieniony na cerkiew. Była tu też szkoła cerkiewna i szkoła im. Emilii Plater. Później pełnił rolę magazynu wojennego, potem znów była tu szkoła. Natomiast 51 lat temu ówczesny biskup siedlecki Ignacy Świrski zaprosił kapucynów do obecności w tym miejscu – mówi o. Bogdan Augustyniak, gwardian kościoła św. Antoniego. I dodaje, że kościół był też ważnym ośrodkiem dla stacjonującego w Białej Podlaskiej 34. Pułku Piechoty. (…)

Cały artykuł do przeczytania w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 24 na: eprasa.pl

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy