Od Radziwiłła do arcydzieła, czyli zaproszenie na wielką muzykę

Od Radziwiłła do arcydzieła, czyli zaproszenie na wielką muzykę
https://primavistastringquartet.pl/info/

Kwartet smyczkowy Prima Vista

Intrygujący tytuł „Od Radziwiłła do arcydzieła” nosić będzie koncert kwartetu smyczkowego Prima Vista, jaki odbędzie się 2 marca o godzinie 18 w murach Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Białej Podlaskiej. Zespołowi towarzyszyć będzie pianista Marek Drewnowski.

Artyści wykonają Divertimento D-dur Macieja Radziwiłła, Wariacje La ci darem la mano op. 2 Fryderyka Chopina oraz Kwintet fortepianowy op. 34 Juliusza Zarębskiego.

Kwartet Prima Vista funkcjonuje na ambitnej scenie muzycznej już ponad 25 lat. To jeden z najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Jak czytamy na stronie internetowej, jego repertuar obejmuje dzieła światowej literatury kameralnej, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kwartet współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi pianistami, skrzypkami, klarnecistami, wiolonczelistami, a także śpiewaczkami i śpiewakami. Grywa muzykę salonową, ale i jazzową. Nagrywa muzykę filmową. Spośród nagranych 14 płyt kompaktowych, trzy zostały nagrodzone statuetką Fryderyk. Dwa albumy zdobyły tytuł „Złotej” i „Platynowej płyty”.

Za swą działalność artystyczną członkowie Kwartetu zostali odznaczeni Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz nagrodą Ministra Kultury. W skład zespołu wchodzą Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Wojciech Hartman – II skrzypce, Marek Czech – altówka, Tomasz Błaszczak – wiolonczela.

Kwartetowi towarzyszyć będzie na fortepianie prof. Marek Drewnowski, wybitny pianista i pedagog. Jest on także dyrygentem, aktorem i scenarzystą. Podbił serca amerykańskiej publiczności, grając m.in. z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną. Koncertował także w stolicach europejskich, Ameryce Północnej, Bliskim i Dalekim Wschodzie, Japonii, Korei, Indiach i kontynencie afrykańskim. Uznawany jest za znamienitego chopinistę. Podczas dobroczynnego koncertu w Szwajcarii otrzymał propozycję nagrania Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. Część została zrealizowana w 2008 i 2009 roku. Przygotowywane są kolejne nagrania.

J.T.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy