Nowa tarcza antykryzysowa. Rząd obiecuje przedsiębiorcom kolejne wsparcie

Nowa tarcza antykryzysowa. Rząd obiecuje przedsiębiorcom kolejne wsparcie

Trwający lockdown wymusza na rządzie Mateusza Morawieckiego wypłacanie przedsiębiorcom kolejnych pieniędzy w ramach tarczy antykryzysowej. Jej najnowszą odsłoną jest Tarcza 9.0.

Dotychczas było już kilka odsłon rządowego wsparcia. Dotychczas najbardziej aktualnym planem pomocowym była Tarcza 8.0. Zakłada ona m.in dofinansowanie w wysokości 2000 złotych miesięcznie dla pracownika, wypłacenie świadczenia postojowego, możliwość wystąpienia o dotację i zwolnienie z ZUS-u.

Otrzymanie takiego wsparcia wiąże się ze spełnieniem kilku warunków. Strona rządowa zastrzegła sobie, że będą mogli skorzystać z niego tylko przedsiębiorcy, którzy: nie znajdują się w sytuacji pozwalającej na ogłoszenie posiadłości, zapłacili wszystkie należności podatkowe i składki za okres do trzeciego kwartału 2020 r., a także odnotowali spadek przychodów o 40% w określonym przez ustawę czasie. Ponadto Tarcza nakłada na przedsiębiorców dodatkowe zobowiązania, np. do niezwalniania pracowników przez okres otrzymywania pomocy. Szczegóły co do terminów i poszczególnych warunków podane są na biznes.gov.pl.

Nowa tarcza, nowe wsparcie

Tarcza 9.0 oznacza rozszerzenie wsparcia o nowe branże. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać m.in:

  • sklepy meblarskie,
  • sklepy sportowe,
  • sklepy budowlane,
  • sklepy zabawkowe,
  • placówki z biżuterią i jubilerzy,
  • firmy transportowe,
  • przedsiębiorstwa wynajmujące sprzęt,
  • salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu,
  • przedsiębiorstwa zamknięte jeszcze przed obecnym lockdownem, np. siłownie i restauracje).

Zasady wsparcia będą bardzo podobne jak w przypadku poprzednich tarcz. Zostanie utrzymany system wypłaty postojowego, dotacji oraz dodatków do wynagrodzeń. Najnowszą pomoc będzie można otrzymać za marzec oraz kwiecień. Zasady jej otrzymania maja być identyczne jak w Tarczy 8.0.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również obniżkę czynszów dla najemców powierzchni w galeriach handlowych. Ma ona wynieść około 80%, a po ponownym otwarciu zamkniętych sklepów – 60% przez trzy kolejne miesiące. Jednakże jest to kontrowersyjna propozycja, ponieważ rząd nie chce dokładać się do tej formy pomocy oraz liczy, że koszty obniżek poniosą sami właściciele galerii.

Wciąż czekamy na konkretny projekt nowelizacji rozporządzenia o wsparciu dla przedsiębiorców w czasie pandemii.

Na najnowszy pakiet pomocowy rządzący zamierzają łącznie przeznaczyć 30 miliardów złotych. Z kolei od początku pandemii na wsparcie zamkniętych przedsiębiorstw wydano aż 200 miliardów złotych. Stanowi to około 9% polskiego PKB.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy