Nowa pracownia tomografii już działa

Nowa pracownia tomografii już działa

Wstęgę w nowej pracowni tomografii przecięli dyrekcja i przyjaciele międzyrzeckiego szpitala

MIĘDZYRZEC PODLASKI Od kilku dni pacjenci SPZOZ w Międzyrzecu mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu do diagnostyki. Uruchomiona została wyczekiwana przez mieszkańców międzyrzecczyzny i powiatu bialskiego Pracownia Tomografii Komputerowej. To jedna z kilku wielkich inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w międzyrzeckiej placówce.

Tomograf komputerowy, który jeszcze do niedawna dla pacjentów, pracowników i dyrekcji międzyrzeckiego szpitala wydawał się jedynie marzeniem, stał się faktem. To ważne przedsięwzięcie z uwagi na fakt, że międzyrzecka placówka była dotąd jedną z zaledwie czterech w województwie lubelskim, w których brakowało pracowni do specjalistycznej diagnostyki. A pacjenci, aby przejść badanie, musieli być transportowani do szpitali w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Łukowie czy Siedlcach.

Starania dyrekcji szpitala w kierunku zakupu tomografu oraz utworzenia i wyposażenia pracowni rozpoczęły się w 2018 r. We wrześniu do Urzędu Marszałkowskiego złożony został wniosek o współfinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Projekt zyskał wysoką ocenę i już w październiku podpisana została z Urzędem Marszałkowskim umowa na dofinansowanie projektu na 1 387 750 zł, z czego wysokość dofinansowania z EFRR wyniosła aż 1 179 587,50 zł.

Zdiagnozowano już kilka poważnych chorób

Dzięki temu od połowy lipca z nowo uruchomionej pracowni tomografii komputerowej korzystają już pacjenci, a w piątek 26 lipca nastąpiło jej oficjalne otwarcie. – Mam nadzieję, że te inwestycje będą długo służyć ku wspólnemu pożytkowi. Jest to nasz wspólny sukces: władz powiatu, radnych minionej i obecnej kadencji, pracowników SPZOZ oraz lokalnej społeczności, w budowaniu naszego wspólnego dobra. Zawsze naszemu szpitalnemu środowisku towarzyszyło przekonanie, że musimy i chcemy się rozwijać. Dzisiejszy szpital jest inny niż był jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Jest nowocześniejszy i bardziej profesjonalny. Tak jak nasi poprzednicy, staramy się czynić każdego dnia ten szpital lepszym. Stąd inwestycje, które trwają każdego roku i trwać będą dalej. Mamy plany, mamy projekty, które chcemy zrealizować – mówi Wiesław Zaniewicz, dyrektor SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim.

Na uwagę zasługuje fakt, że 208 162,50 zł do tej inwestycji dołożył organ założycielski szpitala, czyli powiat bialski. – Chciałoby się powiedzieć: i stało się! Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy spotkać się w szpitalu, w pracowni, na którą mieszkańcy Międzyrzeca, międzyrzecczyzny i całego powiatu czekali od wielu lat. Udało się napisać dobry projekt, który został dobrze oceniony, szpital uzyskał dofinansowanie i dzisiaj możemy dokonać uroczystego przecięcia wstęgi, poświęcenia i otwarcia tej pracowni. Przez te kilka dni, od kiedy pracownia działa, wykonano już około 40 badań i zdiagnozowano kilka bardzo poważnych chorób. Myślę, że dzięki właściwej diagnozie udało się uratować czyjeś życie – podkreśla Mariusz Filipiuk, starosta bialski.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 31 od 30 lipca

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: