Nadanie dworcowi im. Zesłańców Sybiru

Nadanie dworcowi im. Zesłańców Sybiru

BIAŁA PODLASKA Z inicjatywy Związku Sybiraków powstał pomysł, by nadać dworcowi imię przypominające o łączącej się z tym miejscem historii. – To było pierwsze miejsce, które widzieliśmy wracając z Syberii – mówi Barbara Jakubiuk, prezes związku i jego założycielka.

To pierwszy dworzec kolejowy w Polsce, którego patronem nie jest postać historyczna, a grupa osób – bohater zbiorowy, czyli Zesłańcy Sybiru. W historii określa się w ten sposób wszystkich Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię w wyniku oporu przeciwko carskiej Rosji (na przykład powstań listopadowego czy styczniowego), ale również osoby przesiedlone przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej i po niej.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w budynku dworca, gdzie odsłonięto mural z jego nazwą i minimalistyczną grafiką obrazującą Zesłańców Sybiru. Na elewacji dworca od strony miasta umieszczono również wykonaną z czarnego marmuru tablicę poświęconą nowym patronom dworca, pod którą podczas uroczystości złożono kwiaty. W wydarzeniu wzięli udział m.in. władze miasta, PKP oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych. Uroczystości i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Więcej w wydaniu papierowym. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: