Mistrzowie koronek w Sitniku – podsumowanie 14. konkursu ‘Igłą malowane’

Mistrzowie koronek w Sitniku – podsumowanie 14. konkursu ‘Igłą malowane’
fot. GOK w Białej Podlaskiej

Laureaci 14. edycji konkursu „Igłą malowane” odebrali dyplomy i nagrody

Imponujące efekty przyniosła czternasta odsłona konkursu „Igłą malowane”, zorganizowanego 24 kwietnia w sitnickiej Pracowni Koronkarstwa przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Wzięło w nim udział 48 osób z dziewięciu województw.

Gdy czternaście lat temu ogłoszono pierwszy konkurs na hafty i koronki, zgłosiły się zdolne kobiety tylko z gminy Biała Podlaska. Dziś startuje w nim coraz większa liczba osób z różnych stron kraju, a poziom nadsyłanych prac zachwyca urodą, precyzją i kunsztem. Jurorzy mieli nie lada problem, by wskazać tych najlepszych, bo niemal wszystkie prace prezentowały mistrzowski poziom. Konkurs, rozstrzygnięty w Sitniku 24 kwietnia, sfinansowany został przez gminę Biała Podlaska i Starostwo Powiatu Bialskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy w czterech kategoriach – nagrody rzeczowe (blendery). W tym roku jurorzy po raz pierwszy przyznali nagrodę wójta gminy Biała Podlaska. Otrzymała ją w kategorii haft krzyżykowy Maria Harwacka z Hruda w bialskiej gminie. Wcześniej wielokrotnie zdobywała nagrody m.in. w kategorii haftowanych obrazów.

Zdawać by się mogło, że finezyjne haftowanie jest domeną dorosłych. Tymczasem tą sztuką fascynują się również nastolatki. 13-letnia Nikola Derkacz z Łukowców (gm. Biała Podlaska) i 14-letnia Aleksandra Jaworska z Klimy Olszanka (woj. mazowieckie) są tego dowodem. Obie otrzymały nagrody pocieszenia.

Największym powodzenie cieszyła się koronka. Wykonało ją 19 osób. Najwyżej oceniono starania Elżbiety Korycińskiej z Dokudowa Drugiego (gm. Biała Podlaska), która wykonała przepiękny obrus ażurowy. Druga nagroda przypadła Helenie Korycińskiej (również z Dokudowa Drugiego) i Krystynie Szpurze z Konstantynowa, a trzecia – Barbarze Sebastian z Wrocławia i Urszuli Makarewicz z Jakówek (gm. Janów Podlaski). Dyplomy przyznano aż 13 autorkom.

W kategorii haft krzyżykowy zwyciężyła Barbara Baran z Przymiłowic (woj. śląskie). Drugą nagrodę otrzymała Izabela Celińska z Janowa Podlaskiego, zaś trzecią – Anna Ławnik ze Styrzyńca (gm. Biała Podlaska) i Halina Birycka z miejscowości Planty Narewka (woj. podlaskie). Dyplomami wyróżniono sześć autorek.

W kategorii haft płaski najwyżej uplasowała się Agnieszka Hryniewska z Mokrego (gm. Rossosz), która wykonała przepiękny obrus na stół, haftowany dziesięcioma kolorami. W tej kategorii dyplomy za udział otrzymali: jedyny rodzynek w żeńskim towarzystwie Michał Kowalik z Lublina i Beata Musiał z Dąbrowy Biskupiej (woj. kujawsko-pomorskie).

Szczególnie piękne okazały się tegoroczne zazdrostki. Zwyciężyła w nich Danuta Bandzerewicz (czwarta z lewej)

Wyjątkowo piękne były nadesłane na konkurs zazdrostki (firanki), wykonane metodą haftu lub koronki. Najlepiej poradziła sobie z nimi Danuta Bandzerewicz z Dokudowa (gm. Biała Podlaska), która wielokrotnie już zdobywała w Sitniku pierwsze nagrody. Tuż za nią uplasowała się praca Zofii Kaliszuk z Janowa Podlaskiego, a trzecie nagrody zgarnęły Marzena Kielek z Sieradza (woj. łódzkie) i Maria Sikorska z Bobowej (woj. małopolskie). Na wyróżnienie w tej kategorii zasłużyły trzy mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie: Joanna Chałabis, Jolanta Frączak i Anna Hornowska. Dyplomami uhonorowano siedem kobiet.

Nagrody laureatom konkursu wręczali: sekretarz gminy Grażyna Majewska, skarbnik gminy Krzysztof Radzikowski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Sęczyk i radny powiatowy Czesław Pikacz. Osoby, którym nie udało się dotrzeć na rozstrzygnięcie konkursu, otrzymają nagrody pocztą. Jak mówi dyrektor GOK Agnieszka Borodijuk, tegoroczny plon konkursowy świadczy o tym, że haft i koronka pielęgnowane w Sitniku znajdują w kraju coraz więcej godnych naśladowców. Z okolicznościowym koncertem podczas uroczystości wystąpiła grupa śpiewacza Sitniczanie.

Istvan Grabowski

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy