Mieszkańcy dziękują za przebudowę ulicy Wyzwolenia

Mieszkańcy dziękują za przebudowę ulicy Wyzwolenia
fot. Jacek Korwin

Przebudowa ulicy Wyzwolenia w Białej Podlaskiej to inwestycja jak wiele innych, których bardzo wiele zrealizowanych zostało w tej kadencji samorządu. Niemniej pokazuje, jak ważna jest współpraca mieszkańców z prezydentem i Urzędem Miasta, oraz jak wiele dobrego można w ten sposób zdziałać.

Zaczęło się od napisania petycji z konkretnymi postulatami do prezydenta miasta Michała Litwiniuka przez Ryszarda Modelewskiego z ulicy Wyzwolenia, który był inicjatorem wystosowania takiego pisma, organizatorem zbiórki podpisów, a później reprezentantem mieszkańców z kontaktach z Urzędem Miasta.

– Pozytywna odpowiedź ze strony ratusza nastąpiła bez zbędnej zwłoki. Współpraca z  naczelnik wydziału dróg Renatą Tychmanowicz, w ramach poprawy infrastruktury liniowej, była bardzo merytoryczna. Nie było tak, jak często się słyszy o urzędnikach, że słowa to jedno, a działanie co innego. Tutaj słowa łączyły się z działaniami – chwali Ryszard Modelewski. – Na ulicy Wyzwolenia, na odcinku od Podleśnej do Drzewieckiego, wybudowano nowy, piękny chodnik, z oznakowanymi przejściami dla pieszych oraz pasem zieleni. Przebudowano odpływ wody deszczowej, która przy większych opadach zalewała niektóre posesje. Wcześniej zamontowano progi spowalniające z oznakowaniami pionowymi. Teraz jest nie tylko bezpiecznie i komfortowo, ale też ładnie.

Głównym powodem podjęcia działań przez Ryszarda Modelewskiego, było wiele wypadków czy kolizji drogowych, do których dochodziło szczególnie na skrzyżowaniach ulicy Wyzwolenia z ulicami Czerwińskiego i Kruczą.

– Ponadto ja i inni mieszkańcy nie mogliśmy już patrzeć na agresywne, z piskiem opon, wręcz bandyckie rajdy niektórych kierowców, czy raczej pseudokierowców, na tak krótkim odcinku naszej ulicy. Najgorsze, że świadkami, a tym samym potencjalnymi ofiarami takich nieodpowiedzialnych zachowań na drodze, często bywały nieletnie dzieci – opowiada Modelewski, emerytowany policjant. – Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu pieszym, szczególnie dla młodzieży i rodziców z dziećmi w wózkach, nasiliło się po otwarciu Eko-Parku z placem zabaw, wybudowanego w sąsiedztwie ulic Wyzwolenia, Kruczej i Drzewieckiego. Należało więc działać, zanim będzie za późno.

I pan Ryszard zaczął działać. Jak wspomnieliśmy, napisał petycję, zebrał podpisy i złożył w Urzędzie Miasta. – Bardzo się cieszę, że zrobiono, co trzeba. Teraz jest wyraźnie spokojniej, a przede wszystkim bezpieczniej. W imieniu mieszkańców ulicy Wyzwolenia, dziękuję prezydentowi Litwiniukowi oraz urzędnikom miejskim za tak szybką reakcję i chęć pomocy zwykłym mieszkańcom – dodaje Modelewski.

W ramach zadania pod nawą „Przebudowa ulicy Wyzwolenia na odcinku od ul. Stefana Drzewieckiego do ul. Podleśnej w Białej Podlaskiej”, zostały wykonane następujące prace: * budowa drogi dla pieszych z betonowej kostki brukowej, * wykonanie obramowania krawędzi drogi dla pieszych obrzeżami betonowymi, * budowa zjazdów na posesje z kostki betonowej, * wykonanie odwodnienia liniowego wzdłuż krawężnika, * regulacja wysokościowa zasuw i włazów studni, * plantowanie zieleńców wraz z humusowaniem i obsianiem.

Inwestycja prowadzone była na odcinka ulicy o długości 559 m. Roboty wykonała firma Drogi Mosty Bogdana Szewczaka z siedzibą w Białej Podlaskiej. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Planu Budowy lub Przebudowy Chodników. Wartość inwestycji, zgodnie z umową, wyniosła 510,4 tys. zł brutto. Została zakończona 15 listopada 2023 roku.

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy