Międzyrzec na trasie ekspresówki S19

Międzyrzec na trasie ekspresówki S19

Fragment planowanego odcinka trasy od granicy województwa do obwodnicy Międzyrzeca

MIĘDZYRZEC PODLASKI Ma to być inwestycja o znaczeniu europejskim. Międzyrzec Podlaski i kilka okolicznych miejscowości znalazły się na szlaku budowy drogi ekspresowej S19, będącej częścią polskiego szlaku Via Carpatia. Trwają konsultacje z mieszkańcami dotyczące przebiegu budowy trasy na odcinku od granicy województwa do końca międzyrzeckiej obwodnicy.

Planowana inwestycja jest jednym z etapów budowy drogi ekspresowej S19 Białystok-Lubartów, która w przyszłości będzie stanowiła na terenie Polski część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Projektowana droga ekspresowa S19 wraz z droga ekspresową S17 stanowić będą na terenie województwa lubelskiego istotny szkielet dróg o dużym natężeniu ruchu, łączący tereny wschodniej części kraju w kierunku północ-południe.

W powiecie bialskim zostaną zbudowane dwa odcinki. – Od granicy z województwem mazowieckim do końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. Przy czym na obwodnicy Międzyrzeca będziemy dobudowywali tylko drugą jezdnię i ewentualnie zmieniali kształt bocznic, żeby w sposób płynny wpisać to w drogę ekspresową. Natomiast w pierwszym fragmencie droga biegnie po wschodniej stronie od krajowej 19 po nowym śladzie, rozpoczynając się od granicy, przecinając skrzyżowanie z przyszłą autostradą i dalej łącząc się z obecną obwodnicą Międzyrzeca Podlaskiego – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Droga ekspresowa przebiegająca przez Międzyrzec i teren gminy jest planowana od wielu lat – To jest droga dwujezdniowa, o parametrach, które dla tej klasy są wymagane ze wszystkimi elementami infrastruktury. To inwestycja o znaczeniu europejskim, bo stanowić będzie ważny korytarz transportowy – podkreśla Rafał Grzeszczyk, projektant przygotowujący dokumentację koncepcji programowej.

W piątek 26 kwietnia w Urzędzie Miasta oraz w miejscowości Wysokie odbyły się spotkania informacyjno-konsultacyjne, podczas których mieszkańcy miasta i gminy mogli zapoznać się z opracowaną przez projektantów koncepcją budowy drogi, a także wnosić uwagi do projektu.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 18 od 30 kwietnia

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: