Matury czas start. Dziś język polski

Matury czas start. Dziś język polski
Karolina Hołownia, Justyna Dragan

BIAŁA PODLASKA Za nami pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Na początek odbył się egzamin z języka polskiego. Odwiedziliśmy tuż przed godziną 9 absolwentów II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Po kilkunastu miesiącach nauki zdalnej przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy.

– Jesteśmy zestresowani, ponieważ byliśmy przyzwyczajeni do nauki w szkole, do kontaktów z ludźmi a przez komuter to wiadomo, jest całkiem co innego – mówi Martyna. – Często pojawiały się problemy z połączeniem, które zaburzały przebieg lekcji – dodaje Ela, maturzystka z II LO.

A jak wygląda przygotowanie z poszczególnych przedmiotów? – Czujemy się dobrze przygotowani do matury, najsłabiej czuję się z języka polskiego – podkreśla Michał z klasy 3c o profilu matematyczno-geograficznym.

Gdy pytaliśmy uczniów o lektury , których się spodziewają na egzaminie z języka polskiego, w odpowiedziach najczęściej padała ,,Lalka’’ Bolesława Prusa.

Dyrektor II LO w Białej Podlaskiej Przemysław Olesiejuk przyznaje, że był to trudny czas nauki I przygotowań dla obecnych absolwentów. – Pierwsza klasa-strajki nauczycieli, druga-początek pandemii, trzecia-tylko półtora miesiąca nauki w szkole.
To był dla nich jak również dla nauczycieli ciężki okres.
Uczyliśmy się tej nauki zdalnej, ale myślę, że na tym etapie wiemy jak pracować z młodzieżą, a oni wiedzą jak się uczyć, mimo tych trudności.

Egzamin w tym roku rozpoczął się 4 maja. Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału oświaty UM Białej Podlaskiej podaje, że do matury zostało zgłoszonych 907 uczniów.

– Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wiemy, że uczniowie, mimo trudu przygotowań są dobrze przygotowani do egzaminów. Była możliwość prowadzenia konultacji w małych grupach do pięciu osób. Pod koniec roku skzolnego lekcje odbywały się na zasadzie powtórki materiału- dodaje Romanowski.

Karolina Hołownia

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy