Mają pomysł na służbę zdrowia

Mają pomysł na służbę zdrowia

BIAŁA PODLASKA Podczas jednej z konferencji prasowych członkowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili swój program naprawy służby zdrowia. Mowa była m.in. o skróceniu kolejek do specjalistów i pomocy seniorom.

Jako przykład Riad Haidar podaje onkologię. – Co z tego, że mamy dobrych fachowców, skoro jest ich mało. Nie ma przykładowo pieniędzy na leki ratujące życie, dostępu do nowych metod leczniczych. Chciałbym, abyśmy mieli dostęp metod stosowanych na świecie, tego nam brakuje. Podkreślam tu moją rolę jako lekarza: byłem nim, jestem i będę. Jeżeli uda mi się wygrać wybory, to mam nadzieję, że będziemy godnie pracować dla potrzeb naszych mieszkańców.

Posłanka Kornelia Wróblewska (Koalicja Obywatelska) zwróciła uwagę na to, jak obecnie wygląda sytuacja polskich seniorów. – Co polscy seniorzy dostają od PiS? Obiecanki cacanki. Mityczną trzynastkę i czternastkę, których nawet nie ma w budżecie, i żadnej pewności, co będzie dalej. Jedyny konkret, który PiS daje emerytom, to odmowę finansowania profilaktycznych badań dla 70- i 80-latków, tak jak to się stało w Warszawie. Warto też spytać PiS, dlaczego projekt trzynastki blokowało od wielu lat. Bo nie jest jego autorem – to projekt PO, co władza próbowała ukryć. My mówimy jasno: trzynastka ma być na stałe i co roku – deklaruje posłanka Wróblewska. Swoją aktywność skupia także na kobietach i ich potrzebach. – Nie godzimy się na to, by państwo skazywało je na dramatyczny wybór: rodzina czy praca. Tak samo w przypadku rodzin najstarszych Polaków nie godzimy się na dylemat: praca czy opieka nad schorowaną mamą lub tatą. Polacy nie mogą biednieć dlatego, że czują się odpowiedzialni za rodzinę. Muszą dostać wsparcie państwa również w tym zakresie – uważa.

Z kolei kandydatka na posła Katarzyna Pietraszkiewicz, która jest związana zawodowo z pomocą społeczną, zwróciła uwagę na obecną sytuację seniorów. – Opieka senioralna bardzo kuleje, dlatego osoby starsze są dla nas bardzo ważne. Społeczeństwo się starzeje i potrzeby seniorów są ogromne. Chcemy skupiać się na pomocy im. Jako standard chcemy wprowadzić opaski monitorujące oraz czeki senioralne dla osób, które przepracowały 50 lat w wysokości 20 tys. zł, 30 lat – w wysokości 10 tys. zł. Wiemy, że jest to ważne – stwierdziła.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: