Kwarantanna na nowo. Sprawdź, co się zmieni

Kwarantanna na nowo. Sprawdź, co się zmieni

Od 30 marca zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące kwarantanny granicznej. Zasady będą ostrzejsze niż dotychczas. Jedyne ułatwienia zostały przewidziane dla krajów znajdujących się w strefie Schengen.

Jeśli ktoś przyjeżdża z kraju należącego do strefy Schengen, wtedy obowiązuje go 10-dniowa kwarantanna. Są dwa sposoby na jej anulowanie lub skrócenie. Pierwszym z nich jest okazanie negatywnego testu przeprowadzonego na co najmniej 48 godzin przed przyjazdem do Polski. Drugi to wykonanie testu już w Polsce. W takim przypadku uzyskania negatywnego wyniku możliwe jest anulowanie kwarantanny.

Służby będą uznawać wyłącznie testy PCR lub antygenowe. Zasady obowiązują podróżujących wszystkimi środkami transportu.

Kraje spoza Schengen

W przypadku krajów spoza strefy Schengen reguły są surowsze. Na kwarantannę będą kierowani wszyscy podróżni bez żadnego wyjątku. Nie zwalnia z niej nawet test wykonany przed podróżą. Jedynym sposobem na anulowanie kwarantanny jest wykonanie testu już w Polsce. Obowiązkowo musi on wykazać negatywny wynik. Akceptowanymi testami są: PCR oraz test antygenowy.

Dodatkowe obostrzenia są rezultatem coraz większej ilości zakażeń koronawirusem. Więcej o najnowszych decyzjach rządu można przeczytać tutaj.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: