Kultura nie zwalnia w czasie pandemii

Kultura nie zwalnia w czasie pandemii

BIAŁA PODLASKA Choć pandemia ograniczyła działalność instytucji kultury, nie brakuje propozycji wychodzenia kultury do mieszkańców. Organizowane są konkursy, koncerty on-line.

Z dużą sympatią spotkał się koncert „Okruchy tamtych dni, piosenki minionych dekad”, który był transmitowany na żywo na profilu facebookowym Bialskiego Centrum Kultury i Miasta Biała Podlaska. Zresztą kto nie miał jeszcze okazji, by go obejrzeć, wciąż może to zrobić, bo nagranie jest dostępne w sieci.

Znakomita bialska młodzież z zespołów Chwilka i Brevis wykonała znane przeboje z lat 60., 70., 80. i 90. Można było usłyszeć różne gatunki muzyczne, od poezji śpiewanej, poprzez piosenki musicalowe, rockowe, jazzowe, po muzykę popową tamtych lat. Na scenie wystąpili: Oliwia Urbańska, Wiktoria Zielińska, Zuzanna Krajewska, Bartosz Peszuk, Magdalena Bancerzewska, Maria Kossak, Wiktoria Szczepanowska, Barbara Łuć, Julia Stefaniuk, Liliana Michalczuk, Aleksandra Nowak, Oliwia Haczkur, Hiacynta Hryniewicz, Hanna Kozak i Antonina Żywicka.

Przed występem prezydent Michał Litwiniuk podkreślił, że w związku z pandemią działalność kulturalna jest mocno ograniczona, dlatego tym większe podziękowania należą się dyrekcjom i pracownikom instytucji, które podejmują różne działania, oraz podopiecznym grup artystycznych.

Jedną z takich grup jest teatr dziecięcy Pandemik, który również nie traci czasu. Powstaje właśnie spektakl „Niekończąca się opowieść”, którą reżyseruje instruktor Damian Trzpil. W ubiegłym tygodniu trwały próby i nagrania, a już niebawem spektakl będzie można obejrzeć on-linie.

Jedna z młodych aktorek, Łucja Pietraszkiewicz, podkreśla, że z powodu pandemii przygotowania nie były łatwe. – Jeszcze przed wprowadzeniem obostrzeń mieliśmy zajęcia indywidualne, a potem grupowe. W zasadzie są już na finiszu. Gram rolę trola. Spektakl będzie dostępny w internecie, każdy będzie mógł go obejrzeć za darmo – mówi Łucja, która swoją przygodę z teatrem zaczęła na początku 2019 r.

To jednak nie koniec. Wciąż trwają bowiem konkursy prowadzone przez miejskie instytucje kultury. BCK zachęca do udziału w konkursie „Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe z Białej Podlaskiej”.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: