Ksiądz poniżał i znęcał się nad uczniem?

Ksiądz poniżał i znęcał się nad uczniem?

GMINA WISZNICE Od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi księdzu Dariuszowi R. z jednej z parafii w gminie Wisznice. Jak informuje Prokuratura Rejonowa, duchowny miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad uczniem szkoły podstawowej. Do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej wpłynął akt oskarżenia.

Oskarżenie wystosowała do sądu Prokuratura Rejonowa w Parczewie. Dariusz R. jest oskarżony o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad jednym z uczniów szkoły podstawowej. – W trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych, jak również po ich zakończeniu, używał pod jego adresem słów powszechnie uznanych za obelżywe, krytykował, poniżał, ośmieszał, a także stosował wobec małoletniego przemoc fizyczną, polegającą na uderzeniu go plastikowym przedmiotem po rękach, chwytaniu za szyję, przytrzymywaniu głowy i uderzaniu otwartą dłonią w twarz – informuje prokurator rejonowy Urszula Szymańska.

Prokuratura otrzymała informację o znęcaniu się nad chłopcem od pracowników szpitala. Dziecko trafiło tam z silnym stresem. O sprawie było głośno już w ubiegłym roku, ale Sąd Rejonowy nie zdecydował się na tymczasowy areszt wobec księdza. Powód? Brak wcześniejszych konfliktów z prawem i stabilny tryb życia. Teraz Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zdecyduje, jaka kara czeka księdza. Jak podaje Prokuratura Rejonowa w Parczewie, za dokonane czyny może to być od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dariusz R. nie jest już nauczycielem w szkole, ponieważ sąd zakazał mu pracy z dziećmi i zbliżania się do pokrzywdzonych. Nadal jednak pełni posługę w swojej parafii, w której jest proboszczem. Diecezja Siedlecka jak na razie oficjalnie dystansuje się wobec całej tej historii. – W odniesieniu do wiernych świeckich, jak i duchownych, Diecezja nie opiera się w swoich działaniach na pogłoskach, ale na oficjalnych dokumentach. A dokumentem najważniejszym będzie wyrok sądowy, ponieważ nawet sformułowany akt oskarżenia nie zawsze prowadzi do skazania. Dopiero po całościowym procesie sądowym (z ewentualną apelacją) można będzie danego człowieka nazywać winnym i stosować wobec niego środki karno-dyscyplinujące – wyjaśnia ks. Jacek Wł. Świątek, rzecznik prasowy siedleckiej Diecezji.

W 2019 roku Kuratorium Oświaty przeprowadziło kontrolę w szkole. Ksiądz zaprzeczył wówczas zarzutom, a inni uczniowie twierdzili, że lekcje religii przebiegają normalnie. Padł zarzut wobec dyrektor podstawówki, jakoby nie zachowała się prawidłowo w tej sprawie, ale ostatecznie zarzut umorzono. Sprawa nie dotyczy wprawdzie bezpośrednio Gminy Wisznice i podległej jej placówki oświatowej, ponieważ organem pełniącym nadzór nad szkołą jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dołholiska, Łyniew, Marylin, Polubicze, Ratajewicze „Integracja”.

Więcej na ten temat w aktualnym papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” od 12 maja.

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: