Kraszak z nowym sprzętem komputerowym 

Kraszak z nowym sprzętem komputerowym 

Dyrekcja I LO pokazuje prezydentowi miasta i naczelnikowi wydziału edukacji nowy sprzęt komputerowy

BIAŁA PODLASKA I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego ma nowy sprzęt komputerowy. Od lat tutejsza pracownia informatyczna czekała na zmiany.

W ramach projektu „Modernizacja pracowni informatycznej” do bialskiego Kraszaka zakupiony został nowoczesny sprzęt komputerowy. – Z poprzedniego wyposażenia pracowni korzystano już od wielu lat i wymagało ono wymiany, by umożliwić rozwój i kształcenie na poziomie odpowiadającym wymogom współczesnej techniki. Dzięki modernizacji sali uczniowie uzyskali możliwość nauki języków programowania, tworzenia własnych aplikacji i baz danych – podkreśla prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

I dodaje, że nabyte umiejętności pomogą sprostać wymaganiom na rynku pracy. Nowe oprogramowanie zapewnia również bezpieczeństwo podczas korzystania z komputerów. Modernizacja pracowni to duże ułatwienie w pracy nauczyciela, a więc więcej czasu na efektywniejsze przekazywanie wiedzy. Takie inwestycje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów, bowiem stwarzają dobre warunki do rozwijania ich zainteresowań.

Autorką programu wykorzystania nowych rozwiązań jest nauczycielka Katarzyna Arasymowicz. – Cieszę się, że nauczyciele naszych szkół chętnie podejmują się pracy nad kreatywnymi rozwiązaniami edukacyjnymi, bo zawsze przynosi to ogromne korzyści dla uczniów – mówi Litwiniuk.

To jednak nie koniec informatycznych nowinek. Biała Podlaska mocno bowiem stawia na cyfryzację szkół. To jeden z priorytetów Urzędu MIasta, dyrektorów i nauczycieli. Prezydent podpisał niedawno porozumienie o współpracy z Microsoft, w sprawie uruchomienia platformy edukacyjnej. – Szkoły są wyposażany w sprzęt komputerowy coraz wyższej jakości. Pieniądze w dużej części pochodzą z funduszy unijnych. W tej chwili złożyliśmy wniosek do projektu Bialska Szkoła Ćwiczeń, który zakłada zakup nowej pracowni informatycznej w SP 9. Z własnych środków zakupiliśmy nową pracownie do I LO i do ZSZ nr 1. Bardzo ładnie się rozwijają i cieszą dużą popularnością takie kierunki jak technik informatyk w ZSZ n1 i w ZSZ nr 2. Wsparliśmy finansowo IV LO w uruchomieniu programu Szkoła w Chmurze. Dzisiaj ZSO nr 4 będzie szkołą modelową w naszym projekcie – wylicza Litwiniuk.

Prezydent zwraca uwagę, że cyfryzacja to także całkowicie nowa szansa, jeśli chodzi o zarządzanie szkołą. Dyrektor otrzymuje nowe narzędzia, np. dyrekcja i nauczyciele mogą tworzyć wirtualne rady pedagogiczne. To nowa jakość w gromadzeniu i przepływie dokumentów, wymianie środków i pomocy dydaktycznych. Daje to też nowe możliwości organowi prowadzącemu. Można wprowadzać nowe programy zarządzania kadrami, finansami. Platforma umożliwi bardziej sprawną wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy szkołami i placówkami.

Wspomniany projekt zakłada wdrożenie usługi Office365 we wszystkich jednostkach edukacyjnych podlegających pod Urząd Miasta Biała Podlaska. Bezpłatnie z platformy mogą korzystać nauczyciele, jak i wszyscy uczniowie, przygotowując ich do działania na przyszłość z programami pakietu Office. Nauczyciele będą również mogli tworzyć klasy oparte na współpracy oraz komunikować się z personelem szkoły za sprawą takich usług, jak OneDrive, Teams, Skype i innych.

Office 365 to niezwykle elastyczny program. Jest niezastąpiony w biurach, instytucjach i urzędach. Nie sposób wymienić w kilku zdaniach wszystkie możliwości programu. Oprogramowanie to pozwala m.in. na tworzenie statystyk, grafików, zestawień oraz prezentacji i slajdów.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: