Kłaniali się krzyżowi na ulicach miasta

Kłaniali się krzyżowi na ulicach miasta
fot. Roman Laszuk

  BIAŁA PODLASKA W minionym tygodniu wierni Kościoła rzymskokatolickiego przeżywali Triduum Paschalne, najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczęła je wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a zakończyło nabożeństwo nieszporów Niedzieli Wielkanocnej.

Drugiego dnia Triduum, czyli w Wielki Piątek, katolicy skierowali swoje oczy na krzyż, czczony jako znak miłości Boga do ludzi, na którym Jezus oddał za nich swoje życie. W związku z ograniczeniami spowodowanym pandemią koronawirusa, kapłani z parafii pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej zasugerowali wiernym ze swojego rejonu postawienie na białym obrusie krzyża oraz świec i wspólne odmówienie części bolesnej Różańca oraz przeczytanie rozdziału 19. Ewangelii wg św. Jana.

Inny pomysł mieli księża z parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej. Trzech z nich przeszło z krzyżem kilkunastoma ulicami miasta. Wierni, którzy chcieli oddać pokłon krzyżowi, wyszli po godz. 15 (właśnie o tej porze, wg przekazu Ewangelii, Jezus zmarł na krzyżu) na podwórko, chodnik lub stali w oknie swojego domu. Na widok zbliżającego się kapłana, odmawiającego Koronkę do Bożego Miłosierdzia, klękali, a ten ich błogosławił.

   

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: