Kącik książkowy: Miłość, szpiegostwo i zdrada, czyli prawdziwa historia ucieczki pod Murem Berlińskim

Kącik książkowy: Miłość, szpiegostwo i zdrada, czyli prawdziwa historia ucieczki pod Murem Berlińskim

Niedawno uciekł z jednego z najbardziej brutalnych reżimów na świecie. Teraz postanawia przedostać się tam z powrotem. Prezentujemy książkę z wydawnictwa Insignis Media pt. „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada: prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim” autorstwa Heleny Merriman.

Lato, rok 1962. Joachim Rudolph, student, kopie tunel pod Murem Berlińskim. Po drugiej stronie – w Berlinie Wschodnim – czekają dziesiątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Ci ludzie gotowi są zaryzykować wszystko, nawet życie, byle stamtąd uciec.

Ta książka to prawdziwa historia najbardziej niezwykłego tunelu ewakuacyjnego wykopanego pod Murem Berlińskim, opowiedziana przez autorkę podcastu BBC Radio 4 (trzy miliony słuchaczy, nagrody Best Radio Podcast oraz Best Moment w plebiscycie British Podcast Awards 2020).

Opierając się na setkach godzin wywiadów z ocalałymi i tysiącach stron dokumentów Stasi, Helena Merriman w pasjonujący sposób przedstawia historię splatającą losy genialnej grupy studentów kopiących tunel, czarującej rudowłosej kurierki, amerykańskiej sieci informacyjnej, planującej sfilmować śmiałą ucieczkę, i szpiega Stasi, który zagraża całemu przedsięwzięciu.

„Tunel 29” to poruszająca opowieść o tym, co się dzieje, gdy ludzie tracą wolność, i o tym, do czego są zdolni, by ją odzyskać. To literatura faktu, która wciąga bardziej niż niejedna powieść sensacyjna.

 


Recenzje książki:

Połączenie dobrego thrillera, o którym wiemy, że skończy się szczęśliwie, z ponurym spojrzeniem na historię i tyranię. Zachwycające! „The New Yorker”

Brawurowa i wciągająca historia, opowiedziana z narracyjnym napięciem i powieściowym rozmachem. Fascynujący portret życia w Berlinie po wzniesieniu Muru. „The Observer”

Absolutnie wciągająca literatura faktu, napisana jak powieść. Przyprawia o dreszcze. Tunel 29 to porywająca historia o tym, co się dzieje, gdy ludzie tracą wolność. „The New York Journal of Books”

Wspaniała historia trzymająca w napięciu bardziej niż niejeden thriller. „The Times”

Oszałamiająca. Świetnie napisana książka, oddaje zasłużoną sprawiedliwość niezwykłej odwadze bohaterów tej historii. „The Economist”

Mistrzowskie połączenie elementów: charyzmatycznego bohatera, intrygi, szpiegów, podstępu i wątków miłosnych nadaje „Tunelowi 29” wszystkie cechy trzymającego w napięciu zimnowojennego thrillera szpiegowskiego. „The Sunday Business Post”

 


O autorce:

Helena Merriman – nagradzana dziennikarka, autorka i podcasterka. Twórczyni trzech popularnych podcastów: „The Inquiry”, „Tunnel 29” i „Room 5”, które w sumie doczekały się 30 milionów odsłuchań i zdobyły wiele nagród, w tym trzy złote nagrody w plebiscycie British Podcast Awards, tytuł „Podcast Roku” Foreign Press Association oraz Rose D’Or Best Audio Entertainment.

Jej najpopularniejszy podcast „Tunnel 29”, zrealizowany dla BBC, to jedna z najbardziej udanych audycji tego nadawcy. „The New Yorker” umieścił go wśród pięciu najlepszych podcastów 2019 roku.

Książka „Tunel 29”, wydana w Wielkiej Brytanii w 2021 roku, zdobyła nagrody Waterstones Paperback of the Year oraz Economist Book of the Year. Prawa do przekładu sprzedano do 16 krajów, a prawa do realizacji serialu TV zakupiła firma Sister Productions. Autorką scenariusza tej ekranizacji jest Georgia Pritchett („Sukcesja”, „Figurantka”, „Psychiatra u boku”), a reżyserem Johan Renck („Czarnobyl”).

Helena Merriman pracowała jako dziennikarka BBC na całym świecie, swoje najdłuższe staże odbyła w Jerozolimie, Egipcie i Waszyngtonie. Przebywała z bojownikami ruchu oporu na linii frontu w Libii, donosiła z Kairu o powstaniu w Egipcie, przeprowadzała wywiady z protestującymi w Jemenie, zaangażowała się w śledztwo dziennikarskie dotyczące nielegalnych połowów w Sierra Leone i relacjonowała kampanię wyborczą Barracka Obamy.

Mieszka w Londynie wraz mężem i dwójką dzieci

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy